Mówca z Elbląga

10
24.01.2002
Mówca z Elbląga
Tomasz Walczak prowadzi m.in. grupę teatralną Alter Ego
Już po raz drugi odbędzie się konkurs na "Mistrza Mowy Polskiej", czyli wybory najlepszych mówców - postaci życia publicznego, które wyróżniają się mówieniem pięknym, mądrym i poprawnym. W eliminacjach ogólnopolskich weźmie udział elblążanin Tomasz Walczak.
Konkurs na "Mistrza Mowy Polskiej" to niekomercyjne przedsięwzięcie społeczne. To akcja realizowana przez wiele instytucji, mająca propagować wzory pięknego mówienia, a przy tym przyczynić się do kreowania postaw nowoczesnego patriotyzmu. W ubiegłym roku konkurs prowadzony był na szczeblu ogólnopolskim. Druga edycja, która potrwa do kwietnia 2002 r., rozszerzona została o wymiar regionalny. Jury w Olsztynie pod przewodnictwem Bożeny Sielewicz (WOK w Elblągu) spośród 16 mieszkańców Warmii i Mazur wybrano ósemkę posługują się pięknym językiem polskim. W tym gronie, jako jedyny elblążanin, znalazł się Tomasz Walczak. - Byłem naprawdę zdziwiony - mówi T. Walczak. - Przysłuchiwałem się moim koleżankom i stwierdziłem, że podeszły do konkursu bardzo profesjonalnie. Mówiły o sobie, o tym co robią, co kochają. Ja przedstawiłem swoje działania teatralne. Podkreślałem ich różnorodność - organizuję działania teatralne, parateatralne, jak i te, które nie mają za dużo wspólnego z teatrem. Chodzi tu głównie o scenę literacką. Jury uznało jednak, ze Tomasz Walczak zasługuje na wyróżnienie i 27 stycznia stanie razem z kandydatami z całego kraju przed prezydentem RP Aleksandrem Kwaśniewskim. - Na Zamku Królewskim w Warszawie prezydent wręczy nam akty nominacji w konkursie "Mistrz słowa" - dodaje Tomasz Walczak. - Jest to dla mnie duże wyróżnienie, biorąc pod uwagę, że stoję w szeregu obok osób naprawdę posługujących się piękną polszczyzną. W regionalnej ósemce znalazła się, m.in. dwójka olsztyńskich aktorów, doktor historii, który w radiu prowadzi audycje o gwarze mazurskiej. Teraz jeszcze bardziej muszę być odpowiedzialny za to, co i jak mówię. Zobacz także: "Aby język giętki..."
A

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

W tekście jest dójka, zamiast dwójka, ale to chyba chochlik. Pytanie tylko jaki, bo przecież nie drukarski.
Anna (2002.01.24)

info

0  
  0
Pani Bożeno Sielewicz, jak wygląda "dójka olsztyńskich aktorów"? Nominowanemu gratuluję!
Drzazga (2002.01.24)

info

0  
  0
Dujka? A, to Mazurskie Radio!?
Dziennik TVP (2002.01.24)

info

0  
  0
Wypną "dujkę" ku orderom!
Sutek (2002.01.24)

info

0  
  0
A jak sie zapisac do teatru alter ego? :)))
Natalia (2002.01.24)

info

0  
  0
Nie drukarski, a redakcyjny chochlik...
znawca tematu (2002.01.24)

info

0  
  0
Jest nazwisko dziwnie pomijane przy tego typu konkursach. Pan Sławomir Malinowski - rozumiem...rozumiem...polityk i nie zawcze czytał to co przyzwoitość nakazuje ale w kategoriach oceny warsztatu czemu nie? Tak dla przypomnienia.
(2002.01.24)

info

0  
  0
Oby wiecej takich konkursow, przede wszystkim w szkolach podtawowych i srednich. Uczmy sie mowic i pisac poprawnie w naszym ojczystym jezyku. Nie zasmiecajmy naszej mowy "nowotworami" z angielskiego, rosyjskiego czy innego jezyka.
JK (2002.01.25)

info

0  
  0
Serdeczne gratulacje dla pana Tomasza. Cieszy, że konkurs odbył się także w regionie, bo nie tylko pan Houlubek pięknie mówi. Zresztą, przez czynny udział człowiek najwięcej się uczy i angażuje. P.S. Do internautów: czy nie szkoda miejsca i czasu na dyskusję o pominiętej literce?
El.C. (2002.01.27)

info

0  
  0
Gratulacje dla Tomka. Zasługuje na to wyróżnienie
(2002.01.29)

info

0  
  0