Bitwa na Zalewie Wiślanym miała miejsce 15 września 1463 pomiędzy flotą Związku Pruskiego, konkretnie elblążan i gdańszczan, a flotą krzyżacką pod dowództwem wielkiego mistrza zakonu Ludwiga von Erlichshausena. Okręty pod dowództwem gdańskich kaprów, posiłkowane przez okręty elbląskie dowodzone przez Jakuba Vochsa i wojsko królewskie, ruszyły w pościg za cofającym się nieprzyjacielem. Do bitwy doszło prawdopodobnie pomiędzy Kamionkiem Wielkim a Suchaczem w Zatoce Świeżej. Flota polska złożona z około 30 okrętów starła się z liczniejszą, liczącą 44 okręty flotą zakonną. Krzyżacy uważali, że zwycięstwo zapewni im przewaga liczebna i jakościowa ich floty, związkowcy jednak wykorzystali element zaskoczenia i zepchnęli Krzyżaków na płytkie wody zatoki, okrążając ich i uniemożliwiając im manewrowanie. Początkowo trwała wymiana ognia z łuków, kusz i hakownic, która spowodowała liczne pożary na stojących w bardzo małych odległościach okrętach krzyżackich, wywołanych przez strzały zapalające. Następnie walka toczyła się głównie z abordażu. W ręce prusko-polskie dostało się około 550 jeńców, wielki mistrz zdołał zbiec do Królewca. Klęska ta spowodowała, że Krzyżacy przestali się liczyć w konfrontacji ze Związkiem Pruskim na wodach, a zakon popadł w jeszcze większe problemy finansowe.
W sobotę w porcie w Tolkmicku odbyła się inscenizacja bitwy. Wydarzenie zgromadziło liczną rzeszę obserwatorów. - Przyjechaliśmy z rodziną z Malborka specjalnie, by obejrzeć inscenizację bitwy. Bardzo fajny pomysł i ciekawa realizacja – mówi pani Justyna Domańczyk.
Pan Mariusz z żoną przyjechał z Elbląga, by obejrzeć inscenizację bitwy. Trasę pokonali na rowerach. - Połączyliśmy rekreację z miłym spędzeniem czasu w Tolkmicku. Inscenizacja bardzo nam się podobała. Brawa dla organizatorów, zapewne nie jest łatwo przygotować takie wydarzenie. Odpoczniemy trochę jeszcze na plaży w Tolkmicku i wracamy do Elbląga – mówi pan Mariusz.
Inscenizacja podobała się szczególnie jej najmłodszym widzom. - Stare statki i dawne stroje, to mi się podobało najbardziej. Nigdy wcześniej nie byłam na takim wydarzeniu - mówi 8-letnia Marysia, która na inscenizację bitwy przyjechała z rodzicami z Fromborka.
Organizatorami inscenizacji byli: Stowarzyszenie "Eureka", "Zielony Rzepa" Mariusz Rzepnikowski, UM w Tolkmicku. Patronat sprawowało Starostwo Powiatowe w Elblągu, impreza była dotowana przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury :Kultura -Interwencje.
Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl była patronem medialnym wydarzenia