Zamech, a właściwie Zakłady Mechaniczne im. gen. K. Świerczewskiego w Elblągu, istniały w latach 1948-1990, produkując turbiny parowe, przekładnie zębate, luki, kotwice i inne elementy wyposażenia statków oraz maszyny do obróbki plastycznej metali. W okresie największej prosperity zakład zatrudniał ok. 8,5 tys. pracowników. Bodajże nie było w tym czasie w Elblągu rodziny, w której ktoś nie byłby związany zawodowo z Zamechem. Ale zakład był nie tylko największym pracodawcą, był też mecenasem sportu i kultury, medycyny oraz kuźnią kadr dla polityki i administracji.
W tamtych latach nic ważnego bez udziału Zamechu dziać się w Elblągu nie mogło. Zamech był też pierwszym w Polsce wielkim zakładem przemysłowym, który sprywatyzowano z udziałem kapitału zagranicznego. Do dziś wśród wielu elblążan budzi to różne emocje. I o tym faktom, mitom i emocjom poświęcona będzie projekcja i dyskusja.
Na seanse pt. „Zamech – historia i legendy” zapraszamy w środę, 4 grudnia dwukrotnie: o godz. 12 oraz o godz. 18. Gościem seansu będzie Daniel Lewandowski – znawca i popularyzator wiedzy o przemyśle Elbląga.
Organizatorami cyklu „Elbląg na dużym ekranie” jest Centrum Spotkań Europejskich Światowid i telewizja TRUSO.TV, partnerami Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, Polskie Towarzystwo Historyczne o. w Elblągu i stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne w Elblągu. Patronem medialnym jest Elbląska Gazeta Internetowa „Portel”. Wstęp wolny.