Laureaci Nagród Prezydenta 2008:
Kategoria Działalność gospodarcza - Henryk Dorociński
Kategoria Działalność oświatowa i pedagogiczna - Krystyna Miezio
Kategoria Służba zdrowia i opieka społeczna - Andrzej Antoszewski
Kategoria Ochrona Środowiska - Krystyna Wątroba
Kategoria Kultura - Andrzej Groth
Nagroda specjalna - EOK
Kategoria Sport - Tadeusz Nieczuja-Ostrowski
Kategoria Inne - Jerzy Kuczyński.
Elbląska Orkiestra Kameralna
Przebój roku 2008! Numer pierwszy na elbląskiej liście muzycznej. Jedna z najcenniejszych inicjatyw ostatniego okresu. Trudno sobie dzisiaj wyobrazić nasze miasto bez Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Powołana w październiku 2007 roku nadzwyczaj aktywnie zaczęła wypełniać kalendarz wydarzeń artystycznych. Choć działa od niedawna, to już poszczycić się może nie jednym osiągnięciem. EOK na swojej liście ma projekty muzyczne z uznanymi artystami z całej Polski, zarówno specjalizującymi się w repertuarze klasycznym, jaki i rozrywkowym. Orkiestra współpracowała ze znakomitymi dyrygentami: Michałem Nesterowiczem, Marzeną Diakun, Przemysławem Stanisławskim, Elżbietą Wiesztordt, Januszem Przybylskim. EOK koncertowała z takimi solistami jak: Konstanty Andrzej Kulka, Jan Stanienda, Łukasz Długosz, Bogusław Furtok oraz gwiazdami muzyki popularnej: Zespołem Raz Dwa Trzy i Justyną Steczkowską. Pochwalić się może wspólnymi projektami realizowanymi z Olgą Bończyk, Lorą Szafran, Marcinem Kilianem i Mirosławem Czyżykiewiczem.
Niezwykle cennym dla miasta jest tworzenie przez orkiestrę oprawy towarzyszącej ważnym uroczystościom np.:
- Koncertu Noworocznego - wręczenia Nagród Prezydenta,
- Koncertu z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja,
- VII Dni Papieskich,
- Koncertu w ramach obchodów 90. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz
- Koncertu podczas uroczystości „Przedwiośnie Talentów”.
Różnorodne, prezentowane na najwyższym poziomie propozycje, czynią z Elbląskiej Orkiestry Kameralnej istotny składnik życia kulturalnego Elbląga, który zasługuje na najwyższe uznanie.
Krystyna Miezio
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2, dzięki Pani Krystynie Miezio stał się nowoczesną, dobrze zarządzaną placówką, zapewniającą swoim podopiecznym naukę w nowocześnie wyposażonych pracowniach, która gwarantuje bezpieczny, wszechstronny rozwój psychofizyczny i wdraża do aktywnego życia w społeczeństwie.
Jako dyrektor Pani Krystyna Miezio wyróżnia się przede wszystkim swoimi umiejętnościami menedżerskimi, przedsiębiorczością i determinacją w pozyskiwaniu funduszy, dzięki którym stwarza jak najlepsze warunki do funkcjonowania placówki. Zadbała o to, by Ośrodek był sukcesywnie remontowany, modernizowany i zaopatrywany w nowoczesne pomoce dydaktyczne. Możliwe jest to m.in. dzięki pozyskaniu środków z PFRON i Europejskiego Funduszu Społecznego.
Pani dyrektor jest orędownikiem postępu, o czym świadczy stałe podejmowanie działalności innowacyjnej w zakresie nauczania i wychowania. Koordynuje wdrażanie nowatorskich metod poprzez stałą realizację projektów dydaktyczno-wychowawczych w ramach programów Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Warmińskiego-Mazurskiego Kuratora Oświaty.
Poprzez aktywny udział w Stowarzyszeniu im. Janusza Korczaka ma wkład w promocję Elbląga. Ośrodek Szkolno-Wychowawczy jest cenionym organizatorem konferencji, debat, przedsięwzięć o charakterze miejskim, wojewódzkim i ogólnopolskim.
Pani Krystyna wyróżnia się zaangażowaniem we współpracę z instytucjami wspierającymi działalność dydaktyczną, wychowawczą, opiekuńczą i rewalidacyjną osób niepełnosprawnych.
Krystyna Wątroba
Pani Krystyna Wątroba od wielu lat pełni funkcję Kierownika Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Olsztynie Delegatura w Elblągu. Nie do przecenienia jest jej ogromny wkład w prace nad ochroną środowiska w naszym mieście.
Na uznanie zasługuje działalność kierowanej przez Panią Krystynę Wątroba Delegatury w zakresie realizacji zadań wynikających z ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska i prowadzenia badań środowiska. Efektem tych działań są raporty o stanie środowiska dla województwa warmińsko-mazurskiego i Gminy Miasto Elbląg, które pozwalają na rozpoznanie i rozwiązanie zasadniczych problemów ekologicznych regionu. Służby Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska prowadzonego przez Panią Krystynę Wątroba, uczestniczą w akcjach edukacyjnych na terenie miasta, mobilizują elbląskich przedsiębiorców do podnoszenia standardów i przestrzegania przepisów ochrony środowiska. Wszystkie te działania koordynowane przez Panią kierownik bezpośrednio przenoszą się na poprawę stanu środowiska w naszym regionie.
Andrzej Antoszewski
Lekarz, który bez reszty oddaje się pracy zawodowej i społecznej. Zawsze gotowy do niesienia pomocy bez względu na porę dnia. W Służbie Zdrowia przepracował już ponad 40 lat i wiosną zamierza przejść na zasłużoną emeryturę.
Andrzej Antoszewski – Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu. Specjalista drugiego stopnia w zakresie chirurgii ogólnej oraz chirurgii naczyniowej. Członek Towarzystwa Chirurgów Polskich. Jego kariera zawodowa nieustannie wiąże się z Elblągiem. Pasjonat i profesjonalista, za swoje oddanie sprawom pacjenta wielokrotnie nagradzany m.in.: odznaczeniem „Za wzorową pracę w Służbie Zdrowia”, „Zasłużony dla województwa elbląskiego”, „XX Rocznicy Reformy Administracji Państwowej”, „Srebrnym Krzyżem Zasługi”. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż Pan Andrzej Antoszewski jest pionierem w regionie elbląskim w zakresie chirurgii naczyniowej i zabiegów laparoskopowych. Do osiągnięć Pana doktora można zaliczyć także wkład w szkolenia specjalistów.
Henryk Dorociński
Henryk Dorociński jest Dyrektorem Generalnym Oddziału „ENERGA-OPERATOR” S.A. w Elblągu. To dzięki jego staraniom i umiejętnościom ENERGA jest świetnie działającym przedsiębiorstwem, które pracuje na rzecz Elbląga i jego mieszkańców. Doskonały menedżer, dobry dyrektor, hojny Mecenas. Wzór do naśladowania w dziedzinie działalności gospodarczej.
Długo by opowiadać o dorobku Pana Dorocińskiego, wymieńmy tylko kilka przykładów jego efektywności: tylko w ciągu dwóch ostatnich lat zrealizował wymianę na kilkunastu kilometrów awaryjnych linii kablowych; zadbał o Modrzewinę układając kable elektroenergetyczne wzdłuż nowobudowanej drogi; pod jego nadzorem rozpoczęto budowę stacji elektroenergetycznej GPZ 110/15 kV Radomska, zainicjował prace projektowe kolejnych dwóch stacji elektroenergetycznych na terenie miasta i gminy Elbląg.
Pan dyrektor jest także wrażliwy na sprawy kultury i potrzeby elblążan. Dał się poznać jako patron licznych imprez m.in.:
- Elbląskiego Lata Kulturalnego i Dni Elbląga,
- Letnich Ogrodów Polityki
- Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „Czy to jest kochanie?”, Elbląskich Nocy Teatru i Poezji, Turniej „Balic Cup”,
- akcji Caritas Diecezji Elbląskiej, a także jako partner wspierający instytucje kulturalne np.
Teatr im. Aleksandra Sewruka Elblągu, Fundację Zdrowe Serce, Fundację Elbląg, MDK.
Andrzej Groth
Pan prof. dr hab. Andrzej Groth jest wybitnym historykiem, badaczem i znawcą dziejów Pomorza, jego problemów politycznych, gospodarczych i społecznych. Wywodzi się z kręgu naukowców Uniwersytetu Gdańskiego. Od początku pracy badacza – historyka dużo miejsca poświęcał dziejom Elbląga i regionu.
Pan Profesor współpracując z autorami naukowej koncepcji syntezy dziejów współtworzył przyszłą monografię miasta zakończoną w 2006 r. przejąwszy jej naukową redakcję od II tomu. Pracom naukowym towarzyszyły także publikacje popularyzujące dzieje naszego miasta np. w serii Biblioteka Elbląska. Od wielu lat towarzyszył pracy Komitetu Redakcyjnego „Rocznika Elbląskiego” będąc jego członkiem, a w latach 1995-1997 przewodniczącym - redaktorem naukowym. Do tej funkcji powrócił w 2007 r. i pełni ją nadal.
Obecność prof. Andrzeja Grotha naukowca-historyka i popularyzatora dziejów Elbląga wiąże się również z jego udziałem w przygotowywaniu i prowadzeniu konferencji naukowych poświeconych dziejom miasta. Były to m.in. przygotowana w 2008 r.:
- międzynarodowa konferencja „Elbląg i Obwód Kaliningradzki w powojennej historiografii polskiej i rosyjskiej”,
- konferencja historyczna „Elbląski genius loci – społeczeństwo, kultura , tożsamość – od średniowiecza do współczesności”.
Wszystkie zaowocowały publikacjami zawierającymi dorobek konferencji wydanymi pod redakcją naukową prof. Andrzeja Grotha. Tytułem ważnym dla dorobku jest księga „750 lat praw miejskich Elbląga; księga pamiątkowa: zbiór artykułów”.
Prestiż naukowy nie tylko w krajowym środowisku historyków i doświadczenie w pełnieniu administracyjnych funkcji uniwersyteckich pozwolił profesorowi na pełnienie roli doradcy Prezydenta Elbląga w podejmowanych inicjatywach związanych z badaniami historycznymi, z publikacjami wyników badań oraz z inicjatywami nawiązywania międzynarodowej współpracy naukowej m.in. z Państwowym Rosyjskim Uniwersytetem im. I. Kanta w Kaliningradzie.
Tadeusz Nieczuja-Ostrowski
Tadeusz Nieczuja-Ostrowski - jego konikiem jest sport, tu czuje się najlepiej i na tym polu się wyróżnia. Pan Nieczuja – Ostrowski za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany: w 2005 został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Złotym Krzyżem Zasługi, otrzymał specjalną nagrodę za zaangażowanie na rzecz karate przez Prezesa Polskiego Związku Karate. Ogromny wkład Pana Tadeusza w rozwój kultury fizycznej, wychowanie elbląskich dzieci i młodzieży poprzez sport z pewnością zasługuje na najwyższe wyrazy uznania.
To znany elbląski działacz sportowy. Współzałożyciel Elbląskiego Klubu Karate, którego jest prezesem. Poprzez swoją aktywną postawę działacza wielokrotnie przyczynił się do poprawy sytuacji finansowej klubu, zdobywając brakujące środki. Dzięki temu zawodnicy EKK mogli brać udział w zawodach sportowych i wielokrotnie sięgać po miejsca medalowe. Nie sposób w tej krótkiej prezentacji wymienić osiągnięć zawodników w roku 2008. Jest tego bardzo dużo.
Elbląg za sprawą Pana Tadeusza wielokrotnie był gospodarzem ważnych imprez sportowych, w tym istotnych dla polskiego środowiska sportowego w roku 2008 XXVIII Mistrzostw Polski Karate Seniorów WKF.
Jerzy Kuczyński
Jerzy Kuczyński jest jednym z najstarszych dziennikarzy elbląskich, nie tylko wiekiem, ale obecnie najdłużej piszącym redaktorem sportowym. W roku 2008 świętował jubileusz 35-lecia pracy dziennikarskiej. Obecnie związany zawodowo przede wszystkim z redakcją „Dziennika Elbląskiego”.
Jerzy Kuczyński przez wielu nazywany jest „dobrym duchem” elbląskiego sportu, związanym z nim na dobre i złe. To wszechstronny dziennikarz piszący o każdej dyscyplinie rzetelnie i na bieżąco.
Jest nie tylko dziennikarzem, ale i cenionym działaczem. Był rzecznikiem prasowym Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej, współzałożycielem Uczniowskiego Klubu Sportowego „Kontra”, aktywnie pracuje we władzach Warmińsko-Mazurskiego Związku Bokserskiego. Elbląscy kibice znają Pana Kuczyńskiego także z rozgrywek piłki ręcznej, nożnej i boksu, które komentuje. Za swoje zasługi otrzymał wiele odznaczeń Polskich Związków Sportowych oraz srebrną odznakę „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”.
Relacja Marty Hajkowicz:
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter