Dla Rosjan tradycyjnie dniem zakończenia wojny pozostaje 9 maja. Jest to święto wszystkich weteranów: zarówno żołnierzy Armii Czerwonej, radzieckiej partyzantki, ale i służących na tyłach w zakładach zbrojeniowych i kołchozach.
W tych dniach weterani z okazji święta otrzymują przeróżne okolicznościowe suweniry. Często są to znaczne ulgi przy zakupie biletów na samolot i pociąg lub specjalne zniżki na usługi telefoniczne. Władza chce w ten sposób wynagrodzić weteranom ich trud, zachęcając przy okazji do odbycia bądź to spotkań, bądź do telefonicznych rozmów z dawnymi frontowymi kolegami.
Kaliningrad zawsze był dobrze przygotowany do Dnia Zwycięstwa. I w tym roku zadbano o odświętny wystrój miasta. Nad Pregołą pamiętają o wojnie - chcą tę pamięć i szacunek przekazać młodemu pokoleniu. W tym tygodniu w kaliningradzkich szkołach odbywają się spotkania z uczestnikami działań wojennych. Młodzież oprowadzana jest po miejscach, upamiętniających bojową sławę czerwonoarmistów. W tych majowych dniach organizowane są także uroczyste pożegnania poborowych, którzy zostali powołani do wojska.
Największe oficjalne uroczystości związane z 57 rocznicą zakończenia wojny odbyty się pod pomnikiem 1200 bojowników - gwardzistów. Tradycyjnie w tym dniu z kwiatami przychodzi tutaj większość mieszkańców miasta. I w tym roku nie zabrakło oficjalnych delegacji władz miasta i obwodu, przedstawicieli wszystkich sił zbrojnych stacjonujących na terenie obwodu kaliningradzkiego. Przyszli też weterani, dla których jest to zarazem okazja do kolejnego spotkania z kolegami i powspominania minionych lat i walk.
W Dniu Zwycięstwa na specjalnych estradach odbywają się liczne występy artystyczne. Festyny trwać będą do późnych godzin wieczornych prawie we wszystkich kaliningradzkich parkach.
W nocy w mieście odegrany zostanie hymn Rosji, a następnie odbędzie się tradycyjny salut - tysiące sztucznych ogni przez godzinę rozświetlać będą miasto nad Pregołą.
Dzień Zwycięstwa obchodzono także w kaliningradzkim Konsulacie Generalnym RP przy Alei Kasztanowej. Jednakże uroczystości odbyły się 8 maja. Tego dnia honory gospodarza pełnił Konsul Generalny RP w Kaliningradzie Jarosław Czubiński, który na okolicznościowe spotkanie zaprosił weteranów rosyjskich oraz polskich. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Wspólnoty Kultury Polskiej oraz kaliningradzkiego oddziału Towarzystwa Rosja - Polska. Wieczorem w sali projekcyjnej polskiego konsulatu wyświetlony został film fabularny "Ostatnie Dni", ukazujący los żołnierzy w trakcie ostatniego etapu walk o Berlin.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter