Jubileusz „Razem z Tobą”

3
02.03.2006
Jubileusz „Razem z Tobą”
Elżbieta Szczesiul-Cieślak (fot. Damian Matwiejczyk).
Wczoraj miesięcznik osób niepełnosprawnych „Razem z Tobą” obchodził swoje podwójne święto, bowiem setne wydanie gazety zbiegło się z jej dziesiątymi urodzinami.
Podczas uroczystego spotkania redaktor naczelna pisma Elżbieta Szczesiul-Cieślak wręczyła podziękowania przyjaciołom miesięcznika, czyli wszystkim tym, którzy „przyłożyli rękę” do powstania i rozwoju „Razem z Tobą”. Laurki dostali m.in. niepełnosprawni wolontariusze Małgorzata Górska i Mariusz Tuliszewski. Specjalne podziękowania trafiły również do rąk współpracujących z redakcją autorów i przedstawicieli organizacji i instytucji, dzięki którym bezpłatny miesięcznik może istnieć. Lista nazwisk okazała się bardzo długa. O pomyśle na gazetę i jej trudnych początkach mówił jej pierwszy redaktor naczelny Edmund Kozłowski: - Przed dziesięciu laty pracowałem w Młodzieżowym Domu Kultury, prowadziłem tam zajęcia z młodzieżą niepełnosprawną. Wówczas to dostrzegłem problemy, jakie mają ludzie niepełnosprawni - dzieci, młodzież i ich rodziny. Organizowałem spotkania dla rodziców, na przykład o seksualności niepełnosprawnych. Byłem przekonany, że potrzeba czegoś więcej, że ludzie potrzebują informacji. Osoby niepełnosprawne, ich rodziny oraz społeczeństwo muszą być doinformowani właśnie o problemach, z jakimi borykają się niepełnoprawni. Jedna z matek zaprowadziła mnie do Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych, tam na jednym ze spotkań taką propozycje zgłosiłem. Została ona przyjęta z aplauzem, jednak, jak to często bywa, powiedziano mi: „zgłosiłeś, to rób”. Wystąpiły oczywiście problemy – skąd wziąć na to pieniądze, skąd wziąć potrzebny sprzęt i w końcu, kto to będzie robił? Do pomocy zgłosiło się kilka osób – pani Teresa Bocheńska, Elżbieta Szczesiul-Cieślak, Tomek Woźny, Włodzimierz Martin, Ewa Sprawka... Wszyscy ci ludzie zdecydowali się pisać. Przyjaciela znaleźliśmy także w osobie Pawła Trochimczuka, który wówczas - jako uczeń Liceum Ekonomicznego – wiedział, jak się posługiwać komputerem. My nie mieliśmy o tym pojęcia. Tak więc łamanie gazety odbywało się u niego w domu. Po wielu perypetiach udało nam się stworzyć pierwszy numer. I co dalej? Jak to wydrukować? Teresa Bocheńska poszła do Urzędu Miejskiego i przekonała ówczesnego wiceprezydenta Jerzego Müllera, by na urzędowej kserokopiarce powielić kilka numerów naszego biuletynu. Autorką pierwszego artykułu opublikowanego w maju 1997 r. była Teresa Bocheńska, która redaguje gazetę do dziś. Jej tekst rozpoczynający się od słów „Razem z Tobą, na Twojej ulicy, w Twoim bloku, marzą o szczęściu i sukcesach ludzie niepełnosprawni...” nadał tytuł ówczesnej ośmiostronicowej gazetce. Dziś pani Teresa z dumą mówi, że „Razem z Tobą” to jedyna gazeta w Elblągu, która przetrwała tyle lat. W ciągu tych lat gazeta rozwijała się, towarzysząc i wspierając osoby niepełnosprawne. Przez pewien okres w diecezjalnym Radiu Bis odbywały się audycje „Razem z Tobą na antenie”, które cieszyły się wielkim odzewem słuchaczy, głównie osób niewidzących. Od 2004 r. miesięcznik dostępny jest również w internecie na stronie www.razemztoba.pl.
OK

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Pogratulowac :)
(2006.03.02)

info

0  
  0
hello czytalam ten miesiecznik i byl w nim artykul o najsilniejszej kobiecie swiata Anecie Florczyk ktora jest kuzynka Arka ulfika a ktory jest moim kolega bardzo sympatycznym
gosiunia (2006.03.08)
@gosiunia - To był wywiad z Anetą Florczyk. Z najsilniejszą kobietą świata rozmawiala ówczesna red. naczelna Elżbieta Szczesiul-Cieślak.
Elacs (2022.06.04)