Zanim jednak liderzy PiS przeszli do konkretów, szef tej partii w naszym mieście Jerzy Wilk poinformował o wynikach niedawnych wyborów w partii. Sam ponownie został przewodniczącym elbląskiego Prawa i Sprawiedliwości. W zarządzie partii są też: Anna Wrońska (sekretarz), Jacek Perliński (skarbnik) oraz członkowie: Marek Pruszak, Rafał Traks (jednocześnie przewodniczący Forum Młodych PiS) i Janusz Hajdukowski. Z wyjątkiem tego ostatniego wszyscy uczestniczyli w konferencji.
– Na sesjach Rady Miejskiej będziemy zgłaszać bardzo konkretne inicjatywy i wnioski oraz dążyć do zmiany złych uchwał, które zapadły wcześniej – kontynuował Marek Pruszak. PiS zamierza też monitorować efekty promocji miasta, wyjazdów zagranicznych władz, nowe inwestycje, liczbę nowych miejsc pracy czy też turystów odwiedzających Elbląg.
PiS rozpoczął te działania i zamierza je kontynuować do kolejnych wyborów samorządowych. – Będziemy apelowali do władz Elbląga o to, żeby pomysły, które będą się pojawiały podczas naszych prac, zechciały wykorzystywać.
Dziś kilka pomysłów przedstawił Marek Pruszak, pozostali uczestnicy konferencji poprzestali na krytyce konkretnych poczynań władzy. Wiele propozycji Pruszaka dotyczyło szeroko pojętej edukacji. – Niż demograficzny, który jest na pewno jakąś bolączką, powinien też być dla nas okazją do podniesienia jakości kształcenia, chociażby poprzez zgodę na tworzenie mniejszych klas oraz mniejszych grup na przedmiotach takich, jak język angielski, wychowanie fizyczne czy informatyka.
Wiele jego pomysłów jest, niestety, dość kosztownych, co jednak ich nie przekreśla, jeśli radni uznają je za wydatki ważniejsze od innych.
– Bardzo ważnym elementem, który chcemy wprowadzić do przyszłorocznego budżetu, jest zaplanowanie większych środków na zakup nowoczesnych pomocy dydaktycznych – wyliczał Marek Pruszak. – W ogromnej większości elbląskich szkół brakuje nowych komputerów, w bardzo wielu szkołach nie ma tablic interaktywnych, nowoczesnych projektorów i innego sprzętu tego typu.
Kolejną kwestią ważną w edukacji byłoby wspieranie roli wychowawczej szkoły.
– Zdajemy sobie sprawę, że obecnie jest coraz trudniej wychowywać młodzież i wspierać rodzinę w tym procesie, dlatego naszym priorytetem będzie wprowadzenie zajęć chociażby rozwijających postawy prospołeczne młodzieży – w postaci kół i klubów wolontariuszy mówił radny. – W niektórych szkołach bardzo pięknie one działają, ale w każdej szkole powinno być takie koło wolontariuszy, którzy pomagają ludziom starszym, chorym, dzieciom niepełnosprawnym.. Ale to nie może być praca społeczna wychowawcy, to powinny być zajęcia płatne dla wychowawcy. Wyższe powinny być też dodatki funkcyjne dla wychowawców klas. Sfera wychowawcza naprawdę wymaga bardzo aktywnych działań.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter