W przygotowaniu pierwszych numerów szkolnych gazetek młodym ludziom pomagali ich starsi koledzy z mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich. W czasie warsztatów i wykładów uczyli ich, jak pisać informacje, skąd czerpać wiadomości i pomysły na artykuły.
Młodzi dziennikarze mówią, że finansowane z unijnego funduszu "Młodzież" warsztaty pozwoliły im na zdobycie nowej wiedzy, ale umożliwiły także bezpłatny druk gazetek.
- Pierwszy numer już oddaliśmy do druku i każda szkoła otrzyma za darmo 300 egzemplarzy, więc ułatwi to nam start - usłyszeliśmy. - Spotkaliśmy również wielu ciekawych ludzi, którzy mają podobne zainteresowania.
Jedna z koordynatorek projektu, Kinga Maruszczak mówi, że warsztaty mają zachęcić młodzież do samodzielnego tworzenia gazet, które będą podejmować ważne dla młodych ludzi tematy.
- Nasze warsztaty mają przede wszystkim uwrażliwić młodych ludzi na to, co się dzieje wokół nich - wyjaśnia Kinga Maruszczak. - Poza tym, jest to pierwsza próba skonsolidowania środowiska młodych dziennikarzy. W ramach projektu były zarówno zajęcia dotyczące pracy w radiu, jak w gazecie i telewizji. Nasi podopieczni byli zainteresowani wszystkimi tymi dziedzinami, ale głównym celem będzie stworzenie gazetki, ponieważ jest to najprostsze i najłatwiejsze dla młodzieży medium.
Jeszcze w styczniu szkolne redakcje wydadzą drugi numer gazety. Cały projekt zakończy się w marcu, kiedy to zostanie rozstrzygnięty konkurs na najlepszą w Elblągu szkolną gazetkę. Organizatorzy zapewniają jednak, że to nie koniec ich działań. Wkrótce mają się bowiem rozpocząć otwarte spotkania dla zainteresowanych dziennikarstwem. Pieniądze na "dziennikarski" projekt zdobyła Młodzieżowa Rada Miasta.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter