Gen. dywizji Zenon Brzuszko ma 52 lata, pochodzi z Podkarpacia. Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu ukończył w 1994 roku.
- W czasie ponad 30-letniej służby wojskowej zajmował stanowiska dowódcze i sztabowe w kraju i za granicą. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 120 Husarskim Pułku Zmechanizowanym w Świętoszowie na stanowisku dowódcy plutonu rozpoznania, a następnie dowodził kompanią rozpoznawczą w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej. W kolejnych latach pełnił służbę oficera rozpoznania w 10 i 14 Brygadzie Kawalerii Pancernej oraz specjalisty w Zarządzie Operacyjnym (P3) Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W okresie 2007-2012 dowodził Polsko-Ukraińskim Batalionem Sił Pokojowych w Przemyślu oraz 5 batalionem strzelców podhalańskich – podaje strona internetowa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód. - Po ukończeniu Podyplomowych Studiów Dowódczo-Sztabowych został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmotoryzowanej. W latach 2015-2018 dowodził 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie oraz Litewsko-Polsko-Ukraińską Brygadą (LITPOLUKRBRIG) w Lublinie. W latach 2019-2021 realizował zadania na stanowisku Polskiego Narodowego Przedstawiciela Wojskowego przy Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił Zbrojnych NATO w Europie w Mons (Belgia).
W czasie służby w Sztabie Generalnym WP został skierowany do USCENTCOM (Tampa, Florida) na stanowisko oficera łącznikowego, realizował także zadania w V Zmianie w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku. Dowodząc batalionem, wraz z podległymi żołnierzami, realizował zadania w ramach XVII Zmiany KFOR w Kosowie oraz VI Zmiany ISAF w Afganistanie.
Jest absolwentem studiów dyplomowych i podyplomowych w Akademii Obrony Narodowej oraz Uniwersytecie Rzeszowskim, a także licznych kursów specjalistycznych w kraju i za granicą. Od 2019 roku jest doktorem w dziedzinie nauk społecznych.
Wielonarodową Dywizją Północny Wschód gen. dywizji Zenon Brzuszko dowodzi od 3 listopada 2021 roku. Ma żonę Urszulę oraz troje dzieci i dwóch wnuków.