Formy przestrzenne w rejestrze zabytków?

26
01.04.2021
Formy przestrzenne w rejestrze zabytków?
fot. Michał Skroboszewski
Czy elbląskie formy przestrzenne zostaną wpisane do rejestru zabytków? Z taką inicjatywą wyszedł radny Piotr Opaczewski (PiS) i zwrócił się z pytaniem o taką możliwość do elbląskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Jak podkreśla radny Opaczewski, formy przestrzenne są jedną z największych atrakcji turystycznych i wyróżniają nasze miasto w Polsce i za granicą. - Wpisanie ich do rejestru zabytków poszerzyłoby z pewnością katalog źródeł dofinansowań, z których moglibyśmy pozyskać środki na ich renowację oraz utrzymanie - podkreśla radny.

W połowie marca Piotr Opaczewski zwrócił się do elbląskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z pytaniem, czy możliwe jest wpisanie form do rejestru. Okazuje się, że najpierw należałoby uregulować stan prawny form, czyli określić, kto jest ich właścicielem.

- Podczas jednego z ostatnich posiedzeń Komisji Polityki Regionalnej i Promocji Miasta dyskutowaliśmy o możliwości wykorzystania form w promocji Elbląga. Otrzymaliśmy wówczas raport przygotowany przez Centrum Sztuki Galeria El, w którym jako właścicieli części form wpisano Miasto Elbląg, a części samą Galerię El - podkreśla radny.

W odpowiedzi z elbląskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, którą otrzymał radny Piotr Opaczewski, rozpatrywać należy również taką opcję, że część z form może znajdować się na działkach, które nie należą do miasta.

Radny Opaczewski zwrócił się 29 marca br. do prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego z wnioskiem o podjęcie działań w uporządkowaniu stanu prawnego form przestrzennych. 

- W mojej opinii właścicielem wszystkich form powinna być jedna jednostka, najlepiej samo miasto. Pozostawienie takiego prawnego "bałaganu", może skutkować tym, że przy pojawieniu się ewentualnych środków, na przykład ministerialnych nie będziemy mogli z nich skorzystać ze względów proceduralnych. Same formy warto by było objąć też ochroną ubezpieczeniową, a podejrzewam, że w tym momencie jest to niemożliwe - pisze we wniosku do prezydenta Elbląga radny Piotr Opaczewski. 

Jak poinformowała nas Joanna Urbaniak, rzeczniczka prasowa prezydenta Elbląga, wniosek radnego dopiero wpłynął, więc jeszcze nie był rozpatrywany. 

daw

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Prima aprilis
Gosc0104 (2021.04.01)

info

12  
  6
Mam nadzieję, że to żart ale wcale nie śmieszny!
Kat_Na_Idiotów (2021.04.01)

info

16  
  7
PIS ma Aprilis
(2021.04.01)

info

7  
  10
Do rejestru zabytków należy bezwzględnie zaliczyć teren przylegający do rzeki Elblag od ulicy Warszawskiej. Rekordowe ilości butelek i śmieci !
Zbych (2021.04.01)

info

10  
  2
Do rejestru zabytków prosze wpisac wrobelka elemelka wraz z ekipa. Toc to muzeum juz
Krulewna (2021.04.01)

info

15  
  7
Co za c, ,, p kazal uniescic tabliczki z opisem na ziemi. Aby przeczytać na kolana a jak snieg odgarniac i szukać. Czy naprawdę nie można inaczej tablic zamontować.
(2021.04.01)

info

11  
  1
popieram, to bardzo dobry pomysł
(2021.04.01)

info

4  
  7
Piotr Opaczewski jest wybitnym działaczem PiS znajomym Bezmajtka, tacy ludzie niezależni z PiS potrzebni są do zarządzania kwitnącym rozwojem gospodarczym i przemysłowym miastem Elbląg, to nie mogą być osoby z poza pis bo one nie znają się na ekonomii, wystarczy zapoznać się z postacią Pana Bezmajtka właściciela stacji benzynowych jakie sukcesy odnosi korzystając z dźwigni finansowej obywateli Polski i nie prawdą jest, że jest złodziejem.
(2021.04.01)
Ponad połowę Rady Miasta można wpisac do rejestru zabytków:-)
Ruminek (2021.04.01)

info

6  
  2
elbląg to taki polski pjongjang, postsowiecki odpad poprzemysłowy przerobiony na postępową sztukę :D ludzie nie ogarniają, mózg 89'wciąż żywy
007 (2021.04.01)