EPWiK zapraszał, chętnych mało

27
20.08.2011
EPWiK zapraszał, chętnych mało
Podczas Dnia otwartego EPWiK można było dowiedzieć się wszystkiego na temat uzdatniania wody oraz odprowadzania ścieków (fot. mat. EPWiK)
Czy wiecie, co się dzieje z wodą, zanim trafi do kranów? Gdzie są odprowadzane ścieki z naszych domów? Odpowiedzi na te pytania zainteresowani mogli poznać dziś (20 sierpnia), korzystając z zaproszenia Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
Dzień otwarty zorganizowano z okazji Światowego Tygodnia Wody. To pierwsza tego typu atrakcja dla mieszkańców naszego miasta. Dziś można było odwiedzić dwie główne stacje uzdatniania wody: przy ul. Malborskiej i Królewieckiej, a także oczyszczalnię ścieków przy ul. Mazurskiej.
   - Woda ze studni głębinowych napływa na aeratory, gdzie jest napowietrzana. Następnie trafia do zbiorników kontaktowych. Tam zostaje poddana natlenieniu i odgazowaniu tlenków żelaza. Kolejnym etapem uzdatniania jest przejście wody przez pompownię i filtry pierwszego stopnia, gdzie następuje oczyszczenie jej z żelaza. Później woda przechodzi drugi stopień uzdatniania, w czasie którego redukowane są tlenki amoniaku i manganu. Kolejnym etapem jest tłoczenie na zbiorniki retencyjne i wtłaczanie wody w sieć miejską za pomocą pompowni drugiego stopnia – tak w skrócie opisuje proces uzdatniania wody Jan Lisewski z EPWiK.
   Niestety, zainteresowanie dzisiejszym zwiedzaniem było znikome. Nieliczni, którzy przyszli, mieli okazję zobaczyć, jak wygląda EPWiK „od kuchni”, zdobyć kilka cennych informacji o oczyszczaniu wody, a także otrzymali drobny upominek – płytę DVD zawierającą dokładny opis przygotowywania wody do użytku oraz informacje o odprowadzaniu ścieków i dodatkowy materiał o Kanale Elbląskim.
   
Dorota Lachowska

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
No, to przynajmniej mieli okazje, zeby posprzatac w firmie.
(2011.08.20)

info

0  
  0
a w niedziele otwarte jest bo to taki luzny dzien od roboty itp
gryzon (2011.08.20)

info

0  
  0
Szkoda, że dopiero na koniec dnia się o tym dowiaduję
ktosław (2011.08.20)

info

0  
  0
No właśnie! Ja też pierwszy raz o tym słyszę! Ciekawę kiedy zapraszali i gdzie się ogłaszali!? elf
(2011.08.20)

info

0  
  0
http://www.portel.pl/artykul.php3?i=51646
mamba (2011.08.20)

info

0  
  0
Ja też bym poszedł ale nie widzialem artykułu. .. .. Ale lipa
(2011.08.20)

info

0  
  0
A powiedzcie mi jedno dlaczego w tej wodzie jest taka duża ilość kamienia wszystko zachodzi kamieniem garnki, czajniki, kabiny prysznicowej nie mogę domyć od kamienia, wszystko zachodzi kamieniem. Tak zapatrują sie w Norwegów to niech od nich nauczą sie wodę uzdatniać tam można wodą z kranu gasić urządzenia pod napięciem 380V !! nie zawiera metali, kamienia i innego badziewia co u nas, czajnik po roku używania nie nosi nawet śladów nalotu kamiennego po gotowaniu !!! ludzie zróbcie coś z tym
Zeb Mackaine (2011.08.21)

info

0  
  0
Zeb Mackaine-Bo ta woda co ją masz w kranie to woda. .. "mineralna ". Same minerałłki są w niej : i piasek i żelazo, czasem jakiś syf się trafi, a i wapńia kapkę, . Szkoda, że nie ma rtęci. .. Sprawdz se sam, zrób test (dostępny w sklepach ogrodniczych lb w aptece). Smacznego. A zwiedzających mało ?Ja się nie dziwię, skoro te "specjały " tzn. ta woda "mineralna " w kranie taka droga. ..
woda ognista (2011.08.21)

info

0  
  0
Niestety, na wszystkich garnkach, czajnikach, sitku prysznicowym i nawet na zewnętrznej części kranu jest kamień. Woda do picia i mycia. ..
(2011.08.21)

info

0  
  0
dla Was to by musiały być trzy krany z wodą: 1.z wodą do picia 2.z wodą do mycia i 3.z wodą do mycia picia
o kurcze (2011.08.21)

info

0  
  0