O pozycji uczelni w rankingu zadecydowały: jej prestiż, siła naukowa i warunki studiowania, jakie oferuje. Prestiż oceniono na podstawie poważania, jakim cieszą się absolwenci uczelni oraz autorytetu jej pracowników w środowisku naukowym. Za prestiż Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu uzyskała maksymalną ilością punktów.
O tak wysokiej ocenie zadecydowały wskazania profesorów, którzy uzyskali nominacje w ostatnich trzech latach, oraz pracodawców. Siła naukowa i warunki studiowania zostały zmierzone za pomocą kilku kryteriów; w przypadku wyższych szkół zawodowych brano pod uwagę liczbę kierunków, na których można uzyskać tytuł licencjata lub magistra, oraz liczbę studentów przypadających na jednego profesora, zasoby biblioteczne, komputeryzację uczelni czy wymianę zagraniczną.
Kolejne miejsca w rankingu państwowych szkół zawodowych zajęły: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Legnicy i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie. W kategorii najlepszych polskich uczelni pierwsze miejsce zajął Uniwersytet Warszawski, drugie – Uniwersytet Jagielloński, a trzecie – Politechnika Warszawska.
W rankingu najlepszych niepaństwowych uczelni magisterskich wyróżniono kolejno: Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie, Wyższą Szkołę Humanistyczną im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku i Polsko-Japońską Wyższą Szkołę Technik Komputerowych w Warszawie.
Najlepszymi niepaństwowymi uczelniami zawodowymi w kraju są (kolejno wg miejsca w rankingu): Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w Białymstoku, Wyższa Szkoła Humanistyczno-Przyrodnicza Studium Generale Sandomiriense w Sandomierzu i Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży.
W elbląskiej PWSZ kształci się obecnie 4300 studentów na dziewięciu kierunkach, z czego około 18 proc. zaocznie. Ponad połowa studiujących na tej uczelni to mieszkańcy Elbląga, pozostali pochodzą z miejscowości oddalonych od miasta nie więcej niż o 100 kilometrów, ale są także osoby spoza regionu.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter