Urodzony we Wrocławiu w 1968 roku, Arkadiusz Pawełek to podróżnik, żeglarz, nurek oraz alpinista. - Ma na swoim koncie wiele osiągnięć, między innymi w 1998 roku, jako drugi człowiek na świecie, samotnie przepłynął Atlantyk pontonem, o czym pisał w swojej książce „Cena strachu” - mówi Lech Trawicki, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.
Jak czytamy w poście opublikowanym w mediach społecznościowych przez Mayflower Marina, przystani, z której Pawełek wypłynął, planuje on pobić rekord świata ustanowiony przez naszego rodaka Szymona Kuczyńskiego, który w 2017 roku opłynął świat w łodzi o długości 6,36 m.
Pawełek opuścił port podczas popołudniowego przypływu, wspierany i dopingowany przez rodzinę, przyjaciół oraz kibiców. Rozpoczął tym samym Balticus RTW Expedition. Podróżnik zdecydował się na klasyczny szlak morski wokół trzech słynnych przylądków Afryki, Australii i Ameryki Południowej. Przez cały czas żeglarz będzie pozbawiony zewnętrznego wsparcia medycznego oraz technicznego. - Kontakt z nim będzie jedynie radiowy, i to raz na jakiś czas - dodaje Lech Trawicki.
Pawełek sam zbudował swój mający pięć metrów jacht „Elbląg”. - Nazwę tę nadano na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Jeśli Arkowi uda się pomyślnie zakończyć wyzwanie, „Elbląg” będzie najmniejszą jednostką w historii żeglarstwa, która opłynie świat bez zawijania do portów - podkreśla dyrektor muzeum.
Z oficjalnego postu Mayflower Marina w mediach społecznościowych, dowiadujemy się również, że powierzchnia mieszkalna na łodzi wynosi niecałe dwa metry kwadratowe. Podróżnik musi przetrwać 300 dni, spożywając głównie liofilizowaną, pakowaną próżniowo żywność i używając ręcznej pompy odsalania do produkcji wody pitnej. Podczas swojego rejsu Pawełek ma w planach opanowanie umiejętności gry na tradycyjnym instrumencie muzycznym, bałtyckim kantele.