Nie wiadomo dokładnie, ilu Polaków i osób posiadających polskie korzenie żyje na świecie. Dane szacunkowe oscylują pomiędzy 15 a 20 milionami. Największą grupę Polaków żyjących poza granicami stanowi Polonia Amerykańska (ok. 9 mln.). Na terenie Niemiec mieszka ok. 1.5 mln Polaków, we Francji 1 mln, a w Brazylii 800 tys., a na Białorusi 700 tys. Kilkaset tysięcy Polaków i osób pochodzenia polskiego mieszka na terenie Rosji.
Kilkanaście lat temu poczucie i duma z polskości zagościły także w wielu domach na terenie obwodu kaliningradzkiego. Nieoceniona w tym zasługa ks. prałata Jerzego Steczkiewicza, proboszcza parafii św. Wojciecha Adalberta w Kaliningradzie. Ocenia on, iż nad Pregołą może mieszkać nawet kilka tysięcy osób polskiego pochodzenia.
Kaliningradzka Wspólnota Kultury Polskiej, której przewodniczącym jest Kleofas Ławrynowicz, bierze aktywny udział w pracach Kongresu Polaków w Rosji. Posiada swoje filie w Gusiewie i Oziorsku. W tej ostatniej miejscowości dzięki wsparciu z kraju udało się zakupić budynek, pełniący rolę Domu Polskiego.
Liczne inicjatywy Wspólnoty Kultury Polskiej wspierane są przez Konsulat Generalny RP w Kaliningradzie.
Od listopada 1995 z inicjatywy dr. Jana Kostrzaka, ówczesnego Konsula Generalnego, wydawany jest "Głos znad Pregoły" - pierwsze w powojennej historii miasta polskie pismo, które najpierw było składane i drukowane w Elblągu, następnie w Braniewie. Po uzyskaniu wsparcia finansowego z Senatu RP, miesięcznik jest przygotowywany w pełni samodzielnie i drukowany w Kaliningradzie. Redaktorem naczelnym pisma od samego początku był prof. Kazimierz Ławrynowicz, wybitny matematyk, humanista, wieloletni pracownik naukowy Kaliningradzkiego Uniwersytetu Państwowego, a także Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego. W pierwszym numerze pisma, w listopadzie 1995 r. napisał on m.in.: "Jesteśmy cząstką narodu o dawnych, bogatych, czasami tragicznych i bohaterskich dziejach. A przecież historyczne losy ludu polskiego tworzą się z osobistych losów każdego z nas. Wielu naszych rodaków jest rozproszonych po całym świecie i kraj ojczysty stał się dla nich zagranicą. Wśród nich jesteśmy i my - niemal nie przestaliśmy być Polakami. Różne drogi przywiodły nas do Królewca-Kaliningradu - miasta, które po II wojnie światowej stało się miastem rosyjskim. I sami jesteśmy bardzo różni, ale łączy nas poczucie polskości. A więc za pomocą naszego czasopisma poznajmy siebie bliżej. Opowiedzmy o swoich drogach życiowych, podzielmy się wspomnieniami o krajach, z których pochodzimy, wypowiedzmy swoje myśli o dniu dzisiejszym, o naszych problemach i nadziejach”.
Prof. Kazimierz Ławrynowicz zawsze podkreślał, że "Głos znad Pregoły" jest drugim w wielowiekowej historii miasta pismem drukowanym w języku polskim. W latach 1718 - 1720 ukazywała się tutaj "Poczta Królewiecka" – jedno z pierwszych pism w historii polskiego czasopiśmiennictwa.
W ramach tegorocznego Dnia Polonii odbędzie się m.in. uroczysty wieczór upamiętniający życie działalność prof. Kazimierza Ławrynowicza, który zmarł 21 lutego 2002 r.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter