- Zacząłem oddawać krew, kiedy mój syn trafił do szpitala, miał poważną operację i sam potrzebował tej krwi. Uznałem wtedy, że jako zdrowy człowiek w pełni sił mogę dać coś od siebie dla innych – mówi aspirant sztabowy Radosław Apanowicz z Klubu Honorowego Krwiodawstwa przy Komendzie Miejskiej Policji w Elblągu, wyróżniony dziś Odznaką Honorową PCK IV stopnia. - Nie ma nic piękniejszego, niż oddać coś od siebie dla drugiego człowieka. Tu nie potrzeba żadnych słów zachęty, każdy może znaleźć w sobie siłę i moc, aby to zrobić – dodaje.
- Najważniejsze w naszej pracy jest to, że możemy pomagać. Jesteśmy ogniwem łączącym krwiodawcę i chorego - mówi Barbara Słodownik z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Elblągu. - W czasie uroczystości padło stwierdzenie, że jesteśmy przyjaciółmi krwiodawców. Bardzo bym chciała, żeby dalej tak było, żeby oni wciąż chętnie do nas przychodzili i by było ich jeszcze więcej. Staramy się, by wszyscy czuli się u nas mile widziani i dobrze przyjęci.
Z danych udostępnianych przez regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa wynika, że zapotrzebowanie na krew wciąż jest bardzo duże.
- Ważna jest świadomość, że krew jest potrzebna chorym, by wrócili do zdrowia, że jest potrzebna po prostu do tego, żeby żyć. Każdy może przyjść i spróbować chociaż raz oddać krew, sprawdzić, czy się w tym odnajdzie. Mamy wielu takich dawców, którzy przychodzą na próbę i zostają z nami na stałe – podkreśla Barbara Słodownik.
Obchodzący jubileusz 100-lecia Polski Czerwony Krzyż jest najstarszą organizacją humanitarną działającą na terenie kraju. Promocja i rozwijanie przedsięwzięć związanych z krwiodawstwem i krwiolecznictwem należy do najistotniejszych elementów jego działalności.
Lista nagrodzonych i wyróżnionych przez PCK