Dwa miliony za błąd lekarski

40
24.06.2016
Dwa miliony za błąd lekarski
(fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)
Prawie dwa miliony złotych musiał zapłacić Szpital Miejski przy ul. Żeromskiego za błąd w sztuce lekarskiej sprzed 10 lat. Co miesiąc musi też płacić pacjentowi 7 tysięcy dożywotniej renty.
Sprawa dotyczy porodu z 2006 roku. Jak orzekł sąd, prawomocnym już wyrokiem, lekarze zbyt późno odebrali poród, co skutkowało narodzinami niepełnosprawnego dziecka. Sąd zdecydował, że szpital musi zapłacić poszkodowanej rodzinie 850 tysięcy odszkodowania, wraz z odsetkami wyniosło ono w sumie milion 960 tysięcy. Ponadto szpital do końca życia pacjenta musi mu wypłacać rentę w wysokości 7 tysięcy złotych miesięcznie. Szpital wypłacił odszkodowanie w ubiegłym roku, co miało duży wpływ na zwiększenie strat z działalności placówki, które wyniosły 3,6 miliona złotych.
   - Tak wysokie zasądzone odszkodowania to nie jest nic nadzwyczajnego w naszym kraju, szczególnie jeśli sprawa dotyczy dziecka. Szpital Miejski nie był wówczas odpowiednio ubezpieczony, polisa zabezpieczała roszczenia do 200 tysięcy złotych – mówi Mirosław Gorbaczewski, od kilku tygodni pełniący obowiązki dyrektora obu elbląskich szpitali, które decyzją radnych zostaną wkrótce formalnie połączone. - To właśnie w sprawach ginekologiczno-położniczych i ortopedycznych zdarzają się najwyższe odszkodowania za błąd w sztuce lekarskiej. Obecnie wysokość polisy na przykład w Elbląskim Szpitalu Specjalistycznym wynosi 400 tysięcy złotych na wszystkie przypadki i milion złotych na wybrane. Będziemy musieli zwiększyć także i te kwoty.
   
RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Zobaczcie. .. .ile to lat musiało trwać, żeby do tego dojść, wszystko z naszych pieniędzy. Gratuluje Rodzinie wytrwałości w walce o swoje, w tej nierównej walce. Może w końcu lekarze zaczną brać odpowiedzialność za to co robią, a nie traktować pacjentów jak petentów za PRLu. A swoja drogą poprzedni Dyrektor, który nie dopełnił swoich obowiązków, powinien brakująca sume dołożyć ze swoich pieniędzy. PS. A co z lekarzem, który dokonał błędu czyżby dalej pracował, jakie personalnie go spotkały konsekwencje?
Sprawiedliwy (2016.06.24)

info

42  
  2
Szpital czyli my wszyscy zapłacił za błąd lekarza/rzy a bezkarni prywaciarze dalej mają się dobrze i koszą kapuchę.
(2016.06.24)

info

33  
  1
Kiedyś zgubiłem firmowe pieniądze musiałem oddać ze swoich więc czemu to szpital placi a nie lekarz
(2016.06.24)
bo polska to taki dziwny kraj w ktorym lekarze urzednicy i wiele innych instytucji nie placi za bledy
wou (2016.06.24)
Skandal. Gdyby dziecko urodziło się zdrowe to po maturze lub studiach raczej mało prawdopodobne żeby w Elblągu zarabiało 7 tys. co miesiąc. Szpital nie może być gwarantem że rodząca w nim kobieta urodzi zdrowe dziecko bo zdrowe dzieci zdrowej matki nie potrzebują szpitala do przyjścia na świat. Sprawa ociera się o świadomą produkcję niepełnosprawnych jako sposobu na życie. Przepraszam jeżeli krzywdzę niewinne osoby ale nie każdy niepełnosprawny ma takie zabezpieczenie socjalne. 7 tysi to kupa kasy. Hero (Heronim Zabiełło)
(2016.06.24)
W latach 60-70/?/ SN wydał wyrok, z którego wynika, iż medycyna nie jest SZTUKĄ !.
ikiv (2016.06.24)

info

2  
  0
Hero a pomyśl teraz o rodzicach tego dziecka, o tym ile wydali na jego leczenie przed wygraną sprawą, ile wydają na lekarzy, leki i rehabilitację. Bardzo często opieka nad takim dzieckiem wymaga poświęceń, zrezygnowania jednego rodzica z pracy, tak aby być przy dziecku 24h na dobę. .. .. Wyliczyć odszkodowanie jest bardzo ciężko, ja mimo wszystko wolałbym nie mieć tych pieniędzy i być zdrowy, a jak Ty uważasz inaczej to najwyższy czas iść do psychiatry.
anonimek1 (2016.06.24)
Heronim....jestes de...
romel (2016.06.24)

info

3  
  1
A co jeśli przez błąd lekarzy dziecko umiera od razu po porodzie, bo szanowna pani ordynator twierdzi, ze młoda dziewczyna rodzi to cesarki nie musi mieć, o to co się dzieje w elbląskich szpitalach!
krajan (2016.06.24)
Hero, dolicz do pensji dziecka straty rodzica, który nie może pracować bo musi zapewnić opiekę i koszty leczenia, żeby w miarę normalnie funkocjonować. Płaci szpital nie wiemy czy to tylko wina lekarza, może nie było wolnej sali do przeprowadzenia cesarki wcześniej albo anestezjologa, najłatwiej nic nie robić i wydawać werdykty. Ale to, że proces trwał 10 lat to jest skandal!
Imbryk (2016.06.24)

info

14  
  3