Debata o stanie miasta

44
06.06.2022
Debata o stanie miasta
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)
23 czerwca, podczas sesji Rady Miejskiej w Elblągu, odbędzie się debata na temat raportu o stanie miasta. Mieszkańcy mogą zabrać w niej głos pod warunkiem wcześniejszego zgłoszenia na piśmie. Co z raportu wynika?

Raport o stanie każdej gminy co roku musi przygotowywać dany wójt, burmistrz czy prezydent. Musi też się nad tym dokumentem odbyć debata i to na sesji Rady, na której głosowane jest wotum zaufania dla włodarza. W Elblągu stanie się to 23 czerwca. Z ustawy o samorządzie gminnym wynika, że każdy mieszkaniec może zabrać na takiej debacie głos, pod warunkiem że zgłosi się wcześniej na piśmie (co najmniej dzień przed sesją), a swój wniosek poprzez co najmniej 50 podpisami (taki wymóg jest dla gmin powyżej 20 tys. mieszkańców). W debacie może zabrać głos najwyżej 15 mieszkańców, więc obowiązuje zasada, kto pierwszy ten lepszy.

Elbląski raport o stanie miasta ma ponad 600 stron i jest podzielony na 16 rozdziałów. Oprócz opisu, charakterystyki miasta i struktury samorządowej przedstawione w nim zostały między innymi szczegółowe informacje dot. majątku i finansów miasta, działania społeczne, edukacyjne, kulturalne, sportowe oraz inwestycyjne, realizowane w minionym roku. Znaleźć w nim można także szczegółowe dane na temat bezpieczeństwa, gospodarki komunalnej, mieszkaniowej, planowania przestrzennego, ochrony środowiska, rozwoju przedsiębiorczości, czy realizacji Budżetu Obywatelskiego.

- Mam przyjemność już po raz czwarty przedłożyć Państwu Raport o stanie Miasta Elbląg. Opracowanie to w sposób rzetelny i kompleksowy prezentuje sytuację naszego miasta i pracę samorządu w minionym 2021 roku. Znajdują się w nim informacje o naszej działalności, w oparciu o realizację 3 polityk, 29 programów, 9 strategii i 244 uchwał Rady Miejskiej. Opracowany materiał przedstawia wszystkie ważne obszary życia gospodarczego i społecznego. Jestem przekonany, że dostarczy on państwu wszelkich niezbędnych informacji na temat naszego miasta i jego potencjału rozwojowego. Raport pokazuje jak radziliśmy sobie wychodząc z pandemii. Ubiegły rok upłynął nam bowiem pod znakiem szczepień przeciw Covid-19. Ten rok pokazał, że choć ostrożnie, to wracamy do normalnego funkcjonowania – podkreśla w raporcie prezydent Witold Wróblewski.

- Z raportu wynika, iż zadań wskazanych do zrealizowania dla prezydenta miasta było ogółem 526, z czego 427 zostało całkowicie zrealizowanych, 63 częściowo zrealizowanych, a jedynie 36 zadań nie zostało realizowanych. Powodem niezrealizowania zadań było m.in.: trwanie pandemii Covid-19, brak chętnych podmiotów zewnętrznych do realizacji zadania, zależność od decyzji podmiotów spoza samorządu, jak również z uwagi na datę wejścia w życie danego dokumentu. Głównymi powodami częściowej realizacji danego zadania było: długotrwałe procedury sprzedaży i nabycia nieruchomości, trwanie pandemii Covid-19, nierozstrzygnięty przetarg z powodu braku oferentów, brak chętnych podmiotów zewnętrznych do realizacji zadania, jak również z uwagi na datę wejścia w życie danego dokumentu. Podsumowując brak realizacji lub częściowe wykonanie niektórych zadań wynikało z powodów niezależnych od prezydenta miasta – informuje w imieniu prezydenta Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.

W ustawie nie ma wzoru, jak przygotować raport o stanie miasta. Każdy z urzędów wypracował swoją formułę. W elbląskiej naszą uwagę przykuło kilka informacji. Na przykład ta, że w 2021 roku w Elblągu mieszkały 117 952 osoby, o 630 mniej niż rok wcześniej. W Elblągu urodziło się w tym czasie 646 dzieci, a zmarło 1637 osób, a więc bilans jest ujemny i wynosi aż 991 osób. Nie wszyscy urodzeni i zmarli są mieszkańcami Elbląga, stąd takie różnice w tych dwóch statystykach.

Dowiemy się także o tym, że dług miasta wynosi 294,7 mln złotych, czyli 35,9 proc. budżetu miasta (w 2020 roku było o milion mniejsze - 293,6 mln zł, czyli 40,34 proc. budżetu). A także o tym, że miasto (nie tylko Urząd Miejski), ale wszystkie miejskie instytucje i spółki pozyskały 100,8 mln zewnętrznych funduszy, w tym unijnych (w poprzednim roku było to 70 mln zł).

- Sytuacja finansowa jednostek samorządu terytorialnego była i nadal staje się coraz bardziej dramatyczna. Następuje rokroczne zmniejszenie źródeł dochodów własnych, głównie wskutek zmian ustawowych, a powstałe ubytki w dochodach samorządowych nie były i nie są adekwatnie rekompensowane przez budżet państwa. Postępuje systematyczna erozja zdolności jednostek samorządowych do zachowania równowagi, szczególnie w zakresie działalności bieżącej oraz zmniejszenie środków budżetowych na przedsięwzięcia o charakterze inwestycyjnym. Wskazana sytuacja tylko potwierdza, iż winna nastąpić gruntowna przebudowa systemu dochodów samorządów lokalnych w Polsce – piszą urzędnicy w raporcie.

Nam zabrakło w raporcie jednej ważnej informacji na tych 600 stronach, podobnie było w poprzednich raportach. Jak Elbląg wypada na tle innych miast o podobnej wielkości, które nie są stolicami województw i w różnego rodzaju rankingach dotyczących potencjału miasta. Nie jest to oczywiście obowiązek prezydenta i urzędników wynikający z ustawy, by takie porównania w raporcie stosować, ale dałoby kompletny obraz potencjału Elbląga.

Rankingów za 2021 rok jeszcze nie ma, pojawią się w najbliższych miesiącach. Warto jednak dodać, że w rankingu „Rzeczpospolitej” za 2020 rok Elbląg wśród miast na prawach powiatu zajmował 61. na 65 miejsc. Za nami były jedynie: Włocławek, Grudziądz, Siedlce i Radom. A w rankingu Wspólnoty, wydawnictwa o samorządach, nasze miasto zajęło pod względem zamożności per capita 45. miejsce wśród miast na prawach powiatu. To najniższa lokata Elbląga w historii rankingu.

 

Tu znajdziesz raport o stanie miasta

 

Wniosek o udział w debacie o raporcie o stanie miasta

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Jacy politycy, taka Polska. Sami wybraliście!
(2022.06.06)
Raporty sporządzane w ratuszu jak zwykle pokazują, że jest istny zawrót głowy od sukcesów. Szkoda, że jakoś tak się składa, że dziwnym trafem mieszkańcy nie podzielają tego entuzjazmu i, w szczególności młodsi, 'głosują nogami' seryjnie opuszczając miasto.
Marcepanik (2022.06.06)
Krótka piłka... komunikacja to dno, brak ścieżek rowerowych, szroty poparkowane po chodnikach, przejciach dla pieszych, że przejść się nie da, a straży miejskiej nie widać, totalny brak nowych inwestorów i nowych miejsc pracy. Dramat!!!!
(2022.06.06)
Nieustające pasmo sukcesów!
(2022.06.06)

info

16  
  3
Polska pisowska to tragedia w 3 aktach. Kraj rządzony przez zorganizowaną grupę przestępczą
8* (2022.06.06)
Rozumiem, że nie jesteś Polakiem, a przynajmniej w Polsce nie mieszkasz. Przecież to my Polacy wybraliśmy te fatalne rządy.
(2022.06.06)
Warto dodać brak rond... światła na światłach i światłami poganiają. Przejechać miasto to koszmar, a elblag nie jest duży.
(2022.06.06)
Czyli fikcji ciąg dalszy a koalicja przegłosuje wszystko nawet że w dzień jest noc prawda? Tak czy siak nigdy więcej Nowak ! Co Michałek ma do powiedzenia?
Fan_Gargamela_z_PO (2022.06.06)
@Marcepanik - w ratuszu biorą przykład z partii rządzącej i rządu, uczą się
(2022.06.06)
komunikacja miejska jest piękną wizytówką stanu miasta
(2022.06.06)

info

20  
  3