Nasze przewidywania
sprzed roku sprawdziły się w stu procentach. Dzisiaj więc pokusiliśmy się o kolejne.
Całkiem nowy wiadukt W listopadzie powinna zakończyć się budowa nowego wiaduktu w ciągu ul. Warszawskiej (wyjazd na Malbork). Tak zakłada umowa, którą Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała z wykonawcą. Inwestycja kosztuje 19 milionów złotych, 5 milionów dołoży Elbląg. Prace rozpoczęły się od rozbiórki starej konstrukcji i już po kilku dniach doszło do wypadku, w którym o mało nie zginął operator koparki. Najbliższe miesiące pokażą, czy wypadek będzie miał wpływ na terminowość robót.
Będzie drugi basen Centrum Rekreacji Wodnej Dolinka przeżywa oblężenie, co pokazuje, że w takim mieście jak Elbląg powinny funkcjonować przynajmniej dwa baseny. Pływalnia przy ul. Robotniczej została jednak zamknięta ze względu na zły stan techniczny. W 2016 roku mieszkańcy będą mogli ponownie z niej korzystać. W budżecie miasta zarezerwowano 2 miliony złotych na jej modernizację. Z naszych informacji wynika, że to wystarczy na remont stacji uzdatniania wody i ponowne oddanie do użytku dużej niecki basenu, brodzik nadal ma być nieczynny. Modernizacja ma się zakończyć we wrześniu.
Obywatelskie inwestycje W tym roku przybędą też kolejne inwestycje z budżetu obywatelskiego. Tę edycję głosowania zdominowały projekty dotyczące szkół. Przy Zespole Szkół nr 1 z ul. Korczaka powstanie kompleks sportowo-rekreacyjny, przy SP nr 19 (ul. Urocza) – boiska, przy SP 25 (ul. Wyżynna) – plac zabaw, przy Gimnazjum nr 7 (Lotnicza) – hala sportowa.
Ze względu na przedłużające się procedury przetargowe dopiero w tym roku mieszkańcy doczekają się realizacji dwóch inwestycji z poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego. Tak będzie z kompleksem sportowo-rekreacyjnym przy ul. Lotniczej i orlikiem lekkoatletycznym przy SP nr 15 (ul. Modlińska).
Nowy MOSiR 1 kwietnia, i to nie jest prima aprilis, dojdzie do połączenia Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji z Centrum Sportowo-Biznesowym. Od tej pory większością sportowych obiektów w mieście będzie zarządzać jedna instytucja. Ma być taniej (oszczędności 500 tys. zł rocznie z tytułu zwolnień i łączenia działów) i sprawniej. Z pewnością najwięcej emocji będzie budzić stanowisko dyrektora nowego MOSiR. Po pierwsze, kto nim będzie. Po drugie, czy prezydent ogłosi konkurs, czy decyzję o powierzeniu obowiązków podejmie sam.
Teatrowi stuknie „czterdziestka” W 2016 rok Teatr im. Aleksandra Sewruka wszedł jako czterdziestolatek. Mamy nadzieję, że z tej okazji dyrekcja i aktorzy przygotują atrakcyjny program zarówno obchodów, jak i sceniczny. Elbląska scena oddzieliła się od olsztyńskiej wraz z utworzeniem w 1975 r. województwa elbląskiego, a jej pierwszym dyrektorem został Jacek Gruca. Warto przypomnieć, że oficjalne otwarcie Teatru Dramatycznego w Elblągu odbyło się 13 listopada 1976 roku, kiedy to odbyła się premiera "Balladyny" Juliusza Słowackiego.
Rok bez wyborów (?) Stawiamy znak zapytania, bo śledząc przebieg ostatnich wydarzeń w polityce na górze, nikt nie jest w stanie przewidzieć, jakie niespodzianki nas w tym roku czekają. Teoretycznie żadnych wyborów być nie powinno, bo w ostatnich latach mieliśmy ich aż nadto. Ale nie zdziwilibyśmy się, gdyby okazało się, że Sejm skróci na przykład kadencję samorządów regionalnych, by umożliwić rządzącej partii zwiększenie wpływów w regionach, gdzie będą dzielone unijne pieniądze. Niemożliwe? Po ostatnich decyzjach większości parlamentarnej wszystko jest możliwe.
Do Siego Roku!