Armia Ludowa utraci swoją ulicę

83
17.02.2017
Armia Ludowa utraci swoją ulicę
Los nazwy tej ulicy, czyli ul. Armii Ludowej, jest praktycznie przesądzony (fot. Anna Dembińska)
W związku z ustawą dekomunizującą nazwy ulic szykują się zmiany w topografii Elbląga. W naszym mieście niemal na pewno swoją nazwę straci ulica Armii Ludowej. O tym, co się stanie z pozostałymi patronami z epoki słusznie minionej, zadecyduje Instytut Pamięci Narodowej.
Ustawa nakazująca samorządom zmianę nazw ulic z patronów związanych z utrwalaniem władzy ludowej weszła w życie 2 września ubiegłego roku. W Elblągu jest kilka ulic, których patroni podlegają pod ww. ustawę i należy ich zmienić.
   - Do Instytutu Pamięci Narodowej wysłaliśmy list z wykazem ulic, które wzbudzają nasze wątpliwości. Nie chcę w tej chwili ujawniać, jakie są to ulice, żeby nie wzbudzać niepotrzebnych emocji wśród mieszkańców. Ale będzie ich około pięciu - zdradziła Jolanta Lisewska, przewodnicząca Komisji ds. nadawania nazw w Elblągu.
   Niemal na pewno swoja nazwę utraci ulica Armii Ludowej, znajdująca się na Zawadzie, w okolicach Szkoły Podstawowej nr 9. Formacja ta została wymieniona na stronach internetowych Instytutu Pamięci Narodowej jako jeden z przykładów patronów, których zgodnie z ustawą trzeba koniecznie zmienić. Oprócz AL z „elbląskich patronów” znajduje się tam też Oskar Lange - patron Technikum Ekonomicznego. PRL - owski ekonomista i współpracownik radzieckiego wywiadu został patronem „Ekonomika” w 1987 r. W 2012 r. Rada Miejska przyjęła uchwałę o utworzeniu Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących, nie ma w niej jednak zapisu, że Oskar Lange jest patronem TE. Nie ma również uchwały, która mówi o tym, że ekonomista przestał nim być.
   - Czekamy na decyzję IPN-u - wyjaśnia Łukasz Mierzejewski z biura prasowego elbląskiego ratusza.
   Zmiany będą dotyczyć nazw „odwołujących się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944–1989”. W Elblągu bez trudu można wskazać kilkanaście ulic, których nazwy kojarzą się z ustrojem słusznie minionym. Można wspomnieć choćby o Rodzinie Nalazków (partyzantów Gwardii Ludowej) lub kpt Giennadiju Lwowiczu Diaczence (kapitan Armii Czerwonej, który przeprowadził rajd czołgami przez Elbląg). Różne opinie wzbudzają nazwy typu „Obrońców Pokoju” lub „Braterstwa Broni”.
   - Chcemy, żeby zmian nazwy było jak najmniej. W przypadku niektórych ulic zmienimy tylko uzasadnienie uchwały nadającej nazwę - mówiła Jolanta Lisewska.
   Zmiany adresu nie muszą obawiać się mieszkańcy ul. Ludwika Waryńskiego. Mimo że patron ich ulicy był twórcą Socjalno - Rewolucyjnej Partii „Proletariat”, to według IPN-u ustawie nie podlega.
   Kto będzie nowym patronem ulic?
   - Będziemy chcieli zebrać od mieszkańców propozycje nazw i z tych propozycji wybrać nową – dodała Jolanta Lisewska.
   W tym momencie warto przypomnieć, że w Elblągu (teoretycznie) panuje pewna polityka dot. nadawania nazw ulicom i nowe nazwy będą się musiały w ową politykę wpisać. Pierwsze propozycje zmian już są. Rok temu radna Maria Kosecka zaproponowała zmianę ul. Diaczenki na mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę” - dowódcę Wileńskiej Brygady AK i żołnierza wyklętego.
   - Komisja ds. nazewnictwa zajmie się propozycjami zmian po otrzymaniu odpowiedzi z IPN-u - zdradziła przewodnicząca komisji ds. nadawania nazw w Elblągu.
   
Sebastian Malicki

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Hańba wyrzekac się własnej historii. Pokolenia zapomną co było i powtorza te same błędy. Wstyd.
HanbaWstyd (2017.02.17)
Skoro mamy czcić bandytów to proponuję ulicę np imienia Wampira z Gałkówka albo Zdzisława Marchwickiego. I dziwić się Ukraińcom, że Bandera to dla nich bohater.
jezry (2017.02.17)
proponuję wprowadzić NUMERY ulic - skończą się problemy !!!!
(2017.02.17)

info

40  
  4
Ulice Armii Ludowej na Zawadzie -moja propozycje jest żeby nazwac ul Lecha Kaczynskiego, jest to uliczka dotykajaa szkoły 9,mlodziez z pewnoscia na lekcjach historii będzie mogla dowiedzieć się więcej p tym patronie
HrabiaMonteCristo (2017.02.17)
Jezry, Człowieku! Co Ty wypisujesz?!
Ceba (2017.02.17)

info

26  
  12
Paranoja tego co dzieje się w tej pisolandi. Może by tak ulice zmieniać na postacie z bajek np Kubuś Puchatek i nie będzie wtedy problemów. To jest koszmar co w tym kraju się wyprawia. Banda nieudaczników a ten ciemny polski naród idzie dalej za pisowcami.
(2017.02.17)
A zaczęło się od teoretyków Marksa i Engelsa, później Lenin na swojej drodze spotkał gościa, który mu te Dzieła pożyczył. Ten uczynił z nich swoją religię. Byli zawodowi rewolucjoniści, przewrót, krew i terror. Jego twórca i kontynuator Lenin stworzył przedpole dla barbażyńcy Stalina. Kolejni kontynuatorzy tej światowej misji rewolucji socjalistycznej są znani. Na ich cześć, jako zdobywców burżuazyjnego świata nadano nazwy wielu miejscom, żeby echo pierwszego rewolucyjnego strzału nadal rozbrzmiewało, a ludziom żyło się dostatnio. Urrrra. .. .. Moim zdaniem wyciąć, wypalić palnikiem, zlać kwasem. ..
(2017.02.17)

info

10  
  22
Już się komuchy obudziły :D Bardzo dobrze, trzeba zmieniać! Skoro po wojnie zmieniano niemieckie nazwy ulic i nie oddajemy czci niemieckim kolaborantom, dlaczego mamy czcić tych sowieckich? Zapamiętajcie raz na zawsze - ARMIA RADZIECKA NIE BYŁA NASZYM SOJUSZNIKIEM, TYLKO AGRESOREM!
(2017.02.17)

info

29  
  46
Jak znam życie to będzie ul.Kaczyńskiego tylko nie wiem czym on sie zasluzyl bo przeciez nie każdy tko ginie w katastrofie lotniczej ma swoim nazwiskiem nazwana ulicę...
Tupolew (2017.02.17)

info

65  
  14
wymazują komunistów jaką wam przykrość robią :)
(2017.02.17)

info

10  
  20