Archeolodzy sprawdzą, co odkryto podczas remontu murów

10
01.10.2024
Archeolodzy sprawdzą, co odkryto podczas remontu murów
Prace przy remoncie murów na ul. Zamkowej w Pasłęku zostały wstrzymane, fot. arch. UM w Pasłęku
Do końca października mogą potrwać prace archeologicznie w Pasłęku przy ul. Zamkowej. Naukowcy przebadają odkrytą podczas robót konstrukcję architektoniczną. W trakcie prac ziemnych odnaleziono również średniowieczną ceramikę oraz szkło.

W Pasłęku remontowane są mury oporowe przy ul. Zamkowej. Choć przylegają do tamtejszego, średniowiecznego zamku, to jak podkreśla historyk Lech Słodownik, są konstrukcją dużo młodszą od niego. - Powstały, aby zabezpieczyć, krętą i ciągnącą się wzdłuż skarpy drogę dojazdową do Pasłęka - mówi Lech Słodownik.

27 sierpnia wojewódzki konserwator zabytków wstrzymał prace po tym, jak w tym miejscu robotnicy odkryli konstrukcję architektoniczną. - Stwierdzono obecność wewnętrznej konstrukcji murowanej, miejscami o szerokości jednego metra, stanowiącą wcześniejszą historyczną konstrukcję architektoniczną (historyczny mur oporowy). W profilu odsłoniętej skarpy, wzdłuż nowożytnego muru oporowego oraz w miejscu składowania urobku ziemnego stwierdzono obecność ruchomych zabytków archeologicznych: licznie występujący materiał ceramiczny, szklany i metalowy z okresu średniowiecznego i nowożytnego - mówiła Elżbieta Wasiuk, burmistrz Pasłęka, podczas sesji 29 sierpnia.

20 września konserwator zabytków wydał pozwolenie na prowadzenie badań. - Gmina zleciła uprawnionej firmie przeprowadzenie badań archeologicznych w celu rozpoznania, udokumentowania oraz zabezpieczenia zabytków ruchomych oraz nawarstwień kulturowych w miejscu realizacji inwestycji. Koszt wykonania badań archeologicznych wyniesie 3.500 zł, termin ich wykonania określono do 31 pażdziernika br. Wyniki badań archeologicznych determinowały będą dalsze czynności w ramach zadania inwestycyjnego - wyjaśniła Elżbieta Wasiuk w trakcie sesji 30 września.

O tej sprawie pisaliśmy w tym artykule.

daw

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Co za nudy
(2024.10.01)

info

2  
  24
Firma archeo będzie pracować cały mieciac za 3.500 zł ?
Jakoś wam nie wierzę (2024.10.01)
W związku z nieprawdziwymi informacjami jakie ukazały się w artykule pt. „Pieniądze i zmiany w zarządzaniu mają uchronić Żuławy przed powodzią" opublikowanym na stronie internetowej portEl. pl pod adresem: portel. pl żądam sprostowania jego treści.
Cały portel (2024.10.01)

info

3  
  5
A było zasypać szybko z powrotem i przyklepać nogą to by wam prac nie wstrzymali.
budowlaniec tdi (2024.10.01)

info

3  
  5
Tu artykuł o Pasłęku, a w internetowej gazecie pasłęckiej informacja o II Biegu Nocnym w Elblągu. Jego zwycięzcą na dystansie 5000 metrów okazał się biegacz z podpasłęckiej wsi pan Adam Ochnik.
Metodyk (2024.10.01)
Z treści: " Naukowcy przebadają odkrytą podczas robót konstrukcję architektoniczną. W trakcie prac ziemnych odnaleziono również średniowieczną ceramikę oraz szkło. + Uważam to za bardzo ważne dla poznania historii ówczesnego budownictwa, które pozwoliło na przetrwanie zarówno murów obronnych, jak i samego zamku.
RomanR (2024.10.01)

info

1  
  0
@Metodyk - Do Metodyk: warto dodać, że zwycięzca prezentuje pasłęcki klub Polonia..
RomanR (2024.10.01)
@Jakoś wam nie wierzę - Miało być szybko i tanio. Później się okaże że tak się nie da.
(2024.10.01)
"Trzy ludzkie szkielety odkryli archeolodzy z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, podczas badań w rejonie stanowiska polskiej armaty na Westerplatte. Ze wstępnych ustaleń z udziałem antropologa wynika, że osoby te zostały zamordowane w miejscu ich odkrycia. Najpewniej ludzi tych zapędzono do częściowo rozebranego schronu, który jako gotowy już dół wybrano na miejsce egzekucji i zakopania zwłok. Wszyscy byli mężczyznami w wieku pomiędzy 25 a 55 lat. Zauważone przez antropologa specyficzne anomalie w budowie kości zdają się wskazywać, że dwóch z nich może być spokrewnionych. Na łopatce jednego ze zmarłych widoczny jest uraz określony wstępnie jako prawdopodobna przestrzelina - strzelający był ustawiony wyżej od klęczącej bądź siedzącej ofiary. Strzał padł od tyłu. "
(2024.10.01)

info

0  
  1
I znowu wypowiedział się "historyk", dajcie już spokój z tym autorytetem...
(2024.10.01)

info

1  
  1