Ten usytuowany przy ulicy Bema kościółek z charakterystyczną wieżyczką - sygnaturką zaliczany jest do najstarszych świątyń Elbląga. Pierwsze wzmianki o tym, że istniał tutaj kościół św. Jerzego pochodzą już z roku 1334. W kilkadziesiąt lat później (1386) wzniesiono na terenie Nowego Miasta Elbląga nowy kościół. Po pożarze, który miał miejsce w roku 1400, szkieletową konstrukcję świątyni obłożono z zewnątrz cegłą. Z czasem obok kościoła wybudowano nowomiejski szpital św. Jerzego. "Oddalenie szpitala od osiedla zdaje się wskazywać, że szpital ten był przeznaczony pierwotnie, podobnie jak szpital staromiejski dla ludzi chorych na trąd i inne choroby zakaźne" - możemy przeczytać w książce ks. infułata Mieczysława Józefczyka pt. "Średniowiecze Elbląga".
Mieszkańcy nowego i starego Elbląga dbali o to, żeby szpital mógł służyć całej społeczności. Dlatego też chętnie ofiarowywali na jego utrzymanie datki. We wspomnianej książce ks. M. Józefczyk podaje, iż m.in. "Wawrzyniec Pilgrim, na część którego nazwana jest jedna z ulic Elbląga, ofiarował 3 grzywny, by jak długo wystarczy pieniędzy, na cześć św. Jerzego każdy chory otrzymywał w sobotę pół kwarty piwa i jedną bułkę".
Kościół św. Jerzego został uroczyście konsekrowany 26 kwietnia 1402 r. przez biskupa Henryka Vogelsanga. Od tego czasu przez kolejne 600 lat służył jako świątynia pierwotnie katolicka, a od ok. 1520 r. (od czasów reformacji) aż roku 1945 - protestancka. Po wojnie kościół św. Jerzego ponownie służyć zaczął elbląskim katolikom. Jego pierwszym, powojennym rektorem był ks. Mieczysław Wojciuk. Od 1974 jest kościołem parafialnym.
Triduum Sześćsetlecia Konsekracji Kościoła św. Jerzego w Elblągu rozpoczyna się dzisiaj (czwartek) o godz. 19. uroczystymi nieszporami ku czci św. Jerzego. Będzie też konferencja duchowa i indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
Następnego dnia (piątek) o godz. 18 dokładnie w rocznicę konsekracji kościoła odbędzie się sesja popularnonaukowa. Ks. inf. dr Mieczysław Józefczyk wystąpi z wykładem pt. "Historyczny wymiar kościoła św. Jerzego dla miasta Elbląga", a mgr Krzysztof Mucha - "Parafia św. Jerzego po II Wojnie Światowej". Tego wieczora odbędzie się również koncert muzyki dawnej zespołu "Skut i Eusemlde".
W sobotę zaś (27.IV.) po uroczystej Mszy Świętej Jubileuszowej, która rozpocznie się o godz. 18 - na placyku koło kościoła odbędzie się festyn odpustowy. Rektor kościoła św. Jerzego, ks. Andrzej Kilanowski zapowiada szereg atrakcji oraz niespodzianek. Będą gry i konkursy z nagrodami, konkurs muzyki religijnej, akcja charytatywna wypieków przygotowanych przez parafian, a także niespodzianki ofiarowane przez duchownych i siostry zakonne związane z parafią św. Jerzego.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter