Wybrany wątek opinii

Niech Polacy zdecydują przy urnach, czy chcą systemu prezydenckiego, inspirowanego modelem amerykańskim, czy też systemu kanclerskiego, wzorowanego na rozwiązaniach niemieckich. Zaletą obu tych systemów jest jasne określenie, kto rządzi, kto podejmuje decyzje i kto ponosi odpowiedzialność. Nie można mieć prezydenta wybieranego w wyborach powszechnych, z ogromnym mandatem społecznym, ale bez pełnej odpowiedzialności za rządzenie. Nie można mieć premiera, który mówi, że odpowiada za państwo, ale kluczowe decyzje mogą zostać zablokowane gdzie indziej. Nie można wymagać skuteczności od systemu, który sam został zaprojektowany tak, by stale produkować konflikt.
(2026.05.03)
co ma ten komentarz wspólnego z artykułem ?? ale... też Ci podpowiem ważną kwestię. Ten system jest po to by konflikty tworzyć, i trzymać u władzy raz jednych raz drugich nikogo z poza układu.
okoniowaty (2026.05.03)
Pewnie i można by było to przedyskutować ale nie za Batyra bo to cwaniaczek nad cwaniaczki i nikt mu nie ufa. Nigdy nie wolno szemranym ludziom oddawać władzy tak jak teraz w USA za Trumpa.
(2026.05.03)
Batyr to znaczy dzielny wojownik, bohater. Pasuje do prezydenta.
WET (2026.05.03)
@okoniowaty - Ma tyle wspólnego co ty z człowiekiem !
(2026.05.03)
Powrót do komentarzy