Nie taki łatwy powrót do szkoły

7
14.05.2020
Nie taki łatwy powrót do szkoły
(fot. Anna Dembińska)
W grupach w klasach I-III może przebywać maksymalnie 12 uczniów, w wyjątkowych przypadkach 14. Każda grupa powinna mieć w miarę możliwości wyznaczoną stałą salę do zajęć, w której powierzchnia na osobę nie powinna być mniejsza niż 4 m kw. To tylko niektóre z wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej dla szkół podstawowych, które od 25 maja mogą wznowić naukę w klasach I-III.

Wytyczne zajmują pięć stron A4. Główny Inspektor Sanitarny, Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji Narodowej szczegółowo wymieniają warunki, jakie należy spełnić, by zajęcia w klasach I-III były możliwe. Wśród nich są m.in. takie jak:

1. W grupie może przebywać do 12 uczniów. W uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć liczbę dzieci - nie więcej niż o 2. Przy określaniu liczby uczniów w grupie należy uwzględnić także rodzaj niepełnosprawności uczniów. W miarę możliwości do grupy przyporządkowani są ci sami nauczyciele. Jedna grupa uczniów przebywa w wyznaczonej i w miarę możliwości stałej sali.

2. Minimalna przestrzeń do zajęć dla uczniów w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 osobę (uczniów i nauczycieli). Do przestrzeni tej nie wlicza się pomieszczenia/pomieszczeń kuchni, jadalni, innych pomieszczeń zbiorowego żywienia, pomocniczych (ciągów komunikacji wewnętrznej, pomieszczeń porządkowych, magazynowych, higienicznosanitarnych, - np. łazienek, ustępów). Nie należy sumować powierzchni sal dla dzieci i przeliczać łącznej jej powierzchni na limit miejsc. Powierzchnię każdej sali wylicza się z uwzględnieniem mebli oraz innych sprzętów, które się w niej znajdują.

3. Z sali, w której przebywa grupa, należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy dokładnie czyścić lub dezynfekować.

4. W sali odległości pomiędzy stanowiskami dla uczniów powinny wynosić min. 1,5 m (1 uczeń – 1 ławka szkolna).

5. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce – jeżeli szkoła posiada szafki. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.

6. W sali gimnastycznej mogą przebywać dwie grupy uczniów. Po każdych zajęciach używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte lub zdezynfekowane.

7. Należy wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.

8. Nauczyciel organizuje przerwy dla swojej grupy, w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż po 45 min. Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela.

9. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na 10. Szkoła organizuje zajęcia świetlicowe dla uczniów, których rodzice zgłosili potrzebę korzystania ze świetlicy szkolnej. Godziny pracy świetlicy wynikają z informacji zebranych od rodziców. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej z zachowaniem zasady 4 m2 na osobę. W razie potrzeby mogą zostać wykorzystane inne sale dydaktyczne.

Wymieniliśmy tylko 10 zasad. Wszystkie wytyczne są dostępne tutaj.

 

Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej


Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Biedę klepać zasiłki brać
QbeeQ (2020.05.14)

info

6  
  2
No to raczej nie wypali
Wiceminister (2020.05.14)

info

10  
  2
Słabo to widzę. .. A po powrocie do domu. .. dezynfekcja każdej kredki, zeszytu itd. .. Ile maseczek dziecku dać. .. Jak dziecko wysiedzi w maseczce parę godzin w sali gdzie za oknem niedługo ponad 20 stopni? ??? Dziękuję Bogu, że pracuję w domu i nie muszę syna na taki reżim narażać. .. .
(2020.05.14)

info

17  
  2
4m2 na osobę to przy 12 uczniach i 1 Pani wychodzi 52m2 sali!!! Skąd w szkołach mają wziąść sale lekcyjne takiej wielkości? Przecież tego nie ogarnie większość szkół :-(
WTF? (2020.05.15)

info

22  
  0
A co z uczniami klas IV, V, VI i VII nadal w domu. Jakaś paranoja. Skoro nie ma dla nich warunków zrobić 29 maja zakończenie roku szkolnego i edukacja będzie szczęśliwa.
(2020.05.15)

info

4  
  0
Dzisiaj obserwowałam z okna pracę nauczycieli z prywatnego przedszkola. Dzieci bawiły się na dworze. Nie wiem jak minister edukacji zna swoją pracę, ale to jest niemożliwe, aby dzieci bawiły się zachowując dystans 2 m. Jak można małym dzieciom zakazać bawić się obok siebie? Nauczycielka bujała 5 dzieci na jednej dużej huśtawce. Pomyślałam sobie - dzieci są szczęśliwe i to najważniejsze ! U nas przecież nie ma koronawirusa i trzeba wreszcie wrócić do normalności !!!
(2020.05.15)

info

1  
  1
W prywatnym umieja sie zorganizowac, w panstwowych maja jakies zawsze ale. .
........ (2020.05.17)

info

0  
  0