Zastosowanie autoklawów przemysłowych w przemyśle spożywczym i nie tylko
Autoklawy wykorzystuje się choćby do sterylizacji narzędzi w gabinetach medycznych i stomatologicznych oraz salonach kosmetycznych, piercingu i tatuażu. Większe maszyny znajdują natomiast zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu, w tym zwłaszcza w branży spożywczej.
Autoklawy przemysłowe pozwalają przeprowadzać takie procesy jak gotowanie ciśnieniowe, wygrzewanie w próżni, pasteryzacja oraz sterylizacja w wodzie lub parze. W branży spożywczej pozwala to lepiej zabezpieczyć żywność przed wpływem drobnoustrojów, grzybów i enzymów, co znacznie wydłuża jej termin przydatności do spożycia. Sprzęt wykorzystują więc między innymi zakłady, które zajmują się przetwórstwem mięsa, warzyw i owoców.
Autoklawy przemysłowe stosuje się też w przemyśle farmaceutycznym i chemicznym, do sterylizacji składników leków oraz syntezy herbicydów i barwników. Wykorzystywane są także w branży maszynowej i elektronicznej (utwardzanie kompozytów oraz hodowanie kryształów kwarcu) czy do wulkanizacji wyrobów gumowych.
Parametry i rodzaje autoklawów przemysłowych
Głównym elementem autoklawu przemysłowego jest hermetyczny, najczęściej stalowy zbiornik, w którym zachodzi obróbka termiczna za pomocą wody, pary lub pary i powietrza. Specjalne pokrywy pozwalają wygodnie wkładać i wyjmować wsad, a jednocześnie zapewniają szczelność. Pojemność zbiornika w litrach powinna być odpowiednio dostosowana do wymagań danego zakładu produkcyjnego i jego mocy przerobowych.
Autoklaw przemysłowy umożliwia również precyzyjną kontrolę ciśnienia w komorze oraz temperatury medium grzejnego. Sprzęt ma zwykle ciśnienie robocze od 2 barów do nawet 6 barów. Zwiększone ciśnienie sprawia, że do procesów można wykorzystać wodę o temperaturze powyżej 100 ℃ (często może ona wynosić nawet około 140 ℃ i więcej).
Dzieje się tak w autoklawach przemysłowych wodno-kaskadowych, nazywanych też wodno-natryskowymi czy wodno-zanurzeniowymi, które są najpopularniejszym rodzajem sprzętu wykorzystywanym w branży spożywczej. W autoklawie parowym, jak sama nazwa wskazuje, medium jest wyłącznie para, a powietrze jest usuwane z komory. Z kolei autoklaw parowo-powietrzny wykorzystuje mieszaninę gazów oraz pozwala niezależnie sterować ciśnieniem i temperaturą.
Czy autoklawy używane to dobre rozwiązanie i gdzie kupić maszyny w dobrym stanie?
Nowy sprzęt procesowy to często spory wydatek. Dlatego też dużym zainteresowaniem przedsiębiorców cieszą się również autoklawy używane. Przy zakupie warto jednak zwrócić uwagę, czy:
Sprzedający dostarcza kompletną dokumentację wymaganą na wypadek kontroli sanepidu (m.in. deklaracje zgodności CE z normą ciśnieniową i dla zaworów bezpieczeństwa) oraz czy jest ona zgodna z rzeczywistością;
Stan techniczny autoklawu jest dobry (między innymi ma szczelne zawory bezpieczeństwa, wystarczająco grube ścianki komory autoklawu i sprawny system doprowadzania medium grzejnego).
Autoklawy używane w dobrym stanie i z odpowiednią dokumentacją można kupić na przykład w serwisie Foeth, który jest największym sprzedawcą używanego sprzętu technologicznego w Europie. Każda maszyna jest skrupulatnie testowana mechaniczne przed wysyłką, co gwarantuje, że klient otrzymuje w pełni sprawy sprzęt. Autoklawy przemysłowe od Foeth to maszyny cenionych producentów o zróżnicowanych parametrach, w tym pojemności od 54 l do 2000 l.
--- artykuł sponsorowany ---