O co chodzi w konsultacjach społecznych?

18.09.2023
O co chodzi w konsultacjach społecznych?
Wyobraź sobie sytuację, że w miejsce parku niedaleko Twojego domu ma powstać wielki parking. Oczywiście sąsiedzi dyskutują między sobą i… tyle. Nic więcej nie robią. A mogliby wziąć udział w konsultacjach społecznych i wtedy ich głos by miał znaczenie.

Konsultacje społeczne to proces dialogu pomiędzy przedstawicielami władz (każdego szczebla - od lokalnych po centralne) a mieszkańcami, mający na celu zebranie głosów mieszkańców i w oparciu o nie podjęcie przez władze optymalnych decyzji w sprawach publicznych.

 

Dla rzetelnych i trafnych konsultacji ważna jest ilość i jakość zbieranych opinii, poglądów, a także liczba i struktura mieszkańców, którzy angażują się w konsultacje. Istotne jest zarówno zbieranie opinii i poglądów oraz poznanie uzasadnień, argumentów dla tych opinii. I w końcu ważne jest nie tylko pozyskiwanie informacji od lokalnej społeczności, ale dialog z nią. Najważniejsze to właśnie dialog z mieszkańcami wyposażonymi w odpowiednie informacje dla świadomości konsekwencji omawianych rozwiązań. Na realizatorze procesu konsultacji spoczywa więc obowiązek dbałości o jakość procesu konsultacji.

 

 

SIEDEM ZASAD KONSULTACJI SPOŁECZNYCH:

 

DOBRA WIARA

Konsultacje prowadzone są w duchu dialogu obywatelskiego. Strony słuchają się nawzajem, wykazując wolę zrozumienia odmiennych racji.

 

POWSZECHNOŚĆ

Każdy zainteresowany tematem powinien móc dowiedzieć się o konsultacjach i wyrazić w nich swój pogląd.

 

PRZEJRZYSTOŚĆ

Informacje o celu, regułach, przebiegu i wyniku konsultacji muszą być powszechnie dostępne. Jasne musi być, kto reprezentuje jaki pogląd.

 

RESPONSYWNOŚĆ

Każdemu, kto zgłosi opinię, należy się merytoryczna odpowiedź w rozsądnym terminie (co nie wyklucza odpowiedzi zbiorczych).

 

KOORDYNACJA

Konsultacje powinny mieć gospodarza odpowiedzialnego za konsultacje tak politycznie, jak organizacyjnie. Powinny one być odpowiednio umocowane w strukturze administracji.

 

PRZEWIDYWALNOŚĆ

Konsultacje powinny być prowadzone od początku procesu legislacyjnego. Powinny być prowadzone w zaplanowany sposób i w oparciu o czytelne reguły.

 

POSZANOWANIE INTERESU OGÓLNEGO

Choć poszczególni uczestnicy konsultacji mają prawo przedstawiać swój partykularny interes, to ostateczne decyzje podejmowane w wyniku przeprowadzonych konsultacji powinny reprezentować interes publiczny i dobro ogólne.

 

W ramach projektu „Wspólnie możemy więcej”, Stowarzyszenie ESWIP, zachęcało elblążan do brania udziału w konsultacjach społecznych, inicjowało spotkania dot. konsultowania dokumentów oraz aktywnie włączyło się w organizację spotkań dotyczącą powstania nowego programu na rzecz seniorów w Elblągu.

 

Projekt “Wspólnie możemy więcej” finansowany jest z funduszy EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

 

---materiał promocyjny---