Kod VIN to unikalny "odcisk palca" pojazdu. W przeciwieństwie do paszportu technicznego, polisy ubezpieczeniowej czy dowodu rejestracyjnego, które mogą zostać zgubione lub zniszczone, VIN pozostaje niezmienny przez cały okres eksploatacji samochodu. Na jego podstawie można rozszyfrować podstawowe parametry, kraj pochodzenia, datę produkcji, a także sprawdzić rzeczywisty przebieg i stan pojazdu w chwili sprzedaży.
Kod VIN pełni rolę międzynarodowego identyfikatora pojazdu, umożliwiając prześledzenie całej historii auta od momentu opuszczenia linii montażowej, niezależnie od kraju produkcji czy sprzedaży.
Zalety sprawdzenia kodu VIN:
Jak sprawdzić kraj producenta samochodu na podstawie kodu VIN?
Numer VIN pojazdu składa się z 17 znaków podzielonych na trzy główne grupy. Pierwsza z nich, tzw. WMI (World Manufacturer Identifier), zawiera trzy pierwsze znaki i identyfikuje markę oraz kraj produkcji samochodu.
Dodatkowo z VIN można odczytać kraj producenta, który zazwyczaj zakodowany jest w 11. znaku numeru VIN. Więcej o tym, jak rozszyfrować VIN i określić kraj producenta, przeczytasz tutaj.
Oprócz informacji o producencie, kod VIN zawiera dane o modelu, wyposażeniu, roku produkcji i numerze seryjnym. Dzięki numerowi VIN można uzyskać także:
Lista ta może zostać skrócona lub uzupełniona o inne dane z historii samochodu, w zależności od tego, który serwis jest używany do sprawdzenia numeru VIN.