Sprzęgło to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia pojazdów mechanicznych, w tym również samochodów osobowych. Komponent ten odpowiada za przenoszenie momentu obrotowego na skrzynię biegów. Z tego względu awaria sprzęgła powoduje, że samochód nie nadaje się do dalszej jazdy.
Zużycie poszczególnych elementów sprzęgła to standardowa część eksploatacji samochodu. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre, niepożądane działania przyspieszają jego zużycie. Negatywnie na stan tego komponentu wpływa częsta jazda na tzw. półsprzęgle. Co to oznacza? To powolne toczenie się samochodu, ze wciśniętym pedałem sprzęgła. To niestety częsta praktyka podczas poruszania się w korkach, która może znacząco przyspieszyć zużycie tego elementu.
Negatywny wpływ na eksploatację sprzęgła ma także dynamiczne ruszanie. Zbyt intensywne posługiwanie się przepustnicą znacząco zwiększa siły, które oddziałują na ten komponent. Kolejnym z popularnych błędów jest niewciskanie pedału sprzęgła do końca w momencie zmiany biegu. Skutkuje to nieprawidłowym odłączeniem napędu, co zwiększa ryzyko usterki zarówno sprzęgła, jak i skrzyni biegów.
Awarie sprzęgła objawiają się m.in. problemami z ruszeniem z miejsca, zmianą sposobu działania pedału sprzęgła czy tzw. ślizganiem się. Każda z tych okoliczności to dobry powód, aby odwiedzić warsztat.
Podstawowym kosztem wymiany sprzęgła jest zakup samego elementu. W starszych autach jego cena jest niższa, z racji na prostą konstrukcję. W nowszych samochodach często stosowane jest sprzęgło z układem dwumasowym. Za zakup takiego elementu możemy zapłacić niemałą sumę. Najdroższe są oczywiście sprzęgła sportowe i wyczynowe. W ich wypadku samo kupno komponentu wiąże się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych.
Szacując cenę wymiany sprzęgła, musimy też wziąć pod uwagę koszt robocizny. To opłata naliczana przez mechanika za czas przeznaczony na naprawę. Obecnie za jedną godzinę pracy (w zależności od regionu i renomy warsztatu) płaci się od 100 do niecałych 200 złotych. Demontaż i montaż nowego sprzęgła to dość czasochłonny proces. Wymaga on m.in. wyjęcia skrzyni biegów.
Wiemy już, że wymiana sprzęgła w aucie, potrafi być dużym wydatkiem. Nawet kilka tysięcy złotych zostawionych u mechanika, to już pokaźna suma, która może zachwiać domowym budżetem. Jak opłacić wymianę sprzęgła, gdy to odmówi posłuszeństwa?
--- artykuł sponsorowany ---