Zagrają na plaży (piłka ręczna)

2
11.07.2005
- Jedziemy przede wszystkim po to, by lepiej poznać te dyscyplinę i by nabrać doświadczenia - mówi Maciej Borsukowicz, piłkarz ręczny Techtransu Daradu Elbląg. - A jeżeli przy okazji uda nam się coś wygrać, to będziemy bardzo zadowoleni.
W najbliższy weekend (15-17) w Świnoujściu przy okazji Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej Fama rozegrany zostanie turniej piłki ręcznej plażowej. W zawodach wystartuje także reprezentacja Elbląga składająca się z piłkarzy ręcznych Techtransu Daradu. - W takiej imprezie startujemy po raz pierwszy, dlatego jedziemy zebrać doświadczenie - tłumaczy Maciej Borsukowicz. - Mamy nadzieję na dobrą zabawę, a jeśli uda się wygrać, to będziemy bardzo zadowoleni. Jeśli chodzi o przeciwników Techtransu Daradu to większość z nich jest dobrze znana elbląskiej publiczności. Nasi piłkarze zagrają przeciwko szczypiornistom z Radomia, Inowrocławia, Wolsztyna, Opola, Szczecina, Biłgoraju. Dodatkowo swoją reprezentację wystawia Związek Piłki Ręcznej w Polsce, w której składzie znajdą się sędziowie. - Większość ekip znamy, ale z niektórymi spotkamy się po raz pierwszy - twierdzi Borsukowicz. - Dzięki temu turniejowi możemy choć trochę przekonać się, jaką siłą dysponują nasi przeciwnicy w rozgrywkach na hali. Trochę przepisów Piłka ręczna plażowa znacznie różni się od tej z hali. Boisko jest mniejsze, drużyna składa się z czterech osób (trzech zawodników i bramkarz). Zawodnicy nie odbijają piłki, co by było znacznie utrudnione na plaży, a po prostu ją toczą. Za wygranie jednej połowy meczu drużyna uzyskuje 1 punkt meczowy. Do wygrania meczu konieczne jest zdobycie dwóch punktów meczowych, a w przypadku remisu stosuje się metodę "złotej bramki". Jeżeli każda z drużyn wygra jedną połowę meczu, to wówczas do wyłonienia zwycięzcy potrzebne są rzuty karne. Za zdobycie bramki przyznawany jest jeden punkt, natomiast za widowiskową, spektakularną bramkę, za bramkę zdobyta przez bramkarza oraz za bramkę zdobytą z rzutu karnego sędziowie przyznają dwa punkty. Krótka historia Plażowa piłka ręczna powstała 11 lat temu we Włoszech. Pierwszy turniej rozegrano 20 lipca 1992 roku na plaży św. Antoniego w Ponza i jest to oficjalna data narodzin tej dyscypliny sportu. Miała być połączeniem sportu i dobrej zabawy, sposobem na spędzenie letnich miesięcy przez młodych ludzi. Z czasem zabawa ta została zauważona przez Międzynarodową Federacje Piłki Ręcznej, która w 1994 roku stworzyła pierwszą "oficjalną" wersję przepisów gry. Od tego czasu plażowa piłka ręczna rozwija się dynamicznie na niemal wszystkich kontynentach. Niestety ta dyscyplina nie może znaleźć uznania w naszym kraju. W plażową piłkę ręczną gra się w Cechach, Słowacji, Białorusi (mistrz Europy i Świata), Austrii, na Węgrzech, a więc w krajach, które nie mają morza i możliwości wytyczenia boisk na naturalnych plażach. Pomimo tego gra ta cieszy się tam wielką popularnością. W Polsce kilka lat temu w Sopocie były organizowane zawody w tej dyscyplinie, nasze drużyny uczestniczyły też w turniejach zagranicznych, jednak od tego czasu zainteresowanie tą grą bardzo zmalało. Organizatorami imprezy jest Związek Piłki Ręcznej w Polsce oraz Zrzeszenie Studentów Polskich.
MP

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Do boju chlopaki trenujcie juz przed nastepnym sezonem a czy kots moze napisac kto bedzie gral w tej druzynie???
...... (2005.07.11)

info

0  
  0
Pierwsza wygrana i to odrazu w debiucie nieźle naprawde tylko gratulować.Wracacie z pucharem może zawsze powinniście grać bez trenera?Ciekawa teoria, a może bez kierownika?Nieważne przeciesz liczy się tylko dobra zabawa i jak sie uda to zwycięstwa, udało się a to dla miasta, sponsorów i kibiców najważniejsze.Pozdrowienia.Czekamy na więcej.
KIBICEK (2005.07.17)

info

0  
  0