W sobotę (28 kwietnia) w CSE Światowid od rana, aż po godziny wieczorne rozbrzmiewała muzyka. W tym dniu odbył się pierwsze Ogólnopolskie Integracyjne Spotkania Taneczne.
Idea SpotkaÅ„ polegaÅ‚a na stworzeniu turnieju dla dzieci, mÅ‚odzieży i osób dorosÅ‚ych, których łączy wspólne hobby, po to, aby zbliżyć pokolenia do siebie i pokazać, że w obliczu pasji wiek nie mam znaczenia. Ogólnopolskie Integracyjne Spotkania Taneczne zostaÅ‚y połączone z Turniejem TaÅ„ca Bażant oraz I Turniejem ElblÄ…skiej Ligii TaÅ„ca. W ten sposób do gmachu CSE Åšwiatowid przybyÅ‚y tÅ‚umy Å›wieżo upieczonych tancerzy. Oprócz dzieci do Åšwiatowida przyszÅ‚y też caÅ‚e rodziny dopingujÄ…ce swoje pociechy – rodzice, dziadkowie, babcie, koledzy i koleżanki.
- Dostałam telefon od wnuczki, że dzisiaj tańczy i prosto z ogródka tutaj przyjechałam - mówi dumna babcia. - Rzuciłam wszystko i jestem, bo w końcu wnuczka jest najważniejsza.
W sobotÄ™ zataÅ„czyÅ‚y dzieci z przedszkola i szkół podstawowych. Ponadto zaprezentowali siÄ™ adepci ElblÄ…skiej Ligi TaÅ„ca, których znakiem rozpoznawczym byÅ‚y żółte i zielone koszulki oraz uczestnicy kursu taÅ„ca towarzyskiego i nowoczesnego prowadzonego w Centrum TaÅ„ca „Promyk”.
Wszyscy bliscy byli zachwyceni wystÄ™pami swoich dzieci, niejednemu Å‚ezka wzruszenia zakrÄ™ciÅ‚a siÄ™ w oku. NajmÅ‚odsi uczestnicy spisali siÄ™ na medal. Nawet, jeÅ›li przed wystÄ™pem dopadaÅ‚a ich trema, na parkiecie nie dali tego po sobie poznać. Tancerze otrzymali certyfikaty tancerza, znaczki, a dzieci z ElblÄ…skiej Ligi TaÅ„ca – medale. NajlepszÄ… i bezcennÄ… nagrodÄ… byÅ‚y gromkie brawa, jakie stale rozbrzmiewaÅ‚y w sali.
Tego dnia rodzice oraz wszyscy chÄ™tni mogli spróbować swoich siÅ‚ w salsie solo, latin solo lub aerodance podczas Otwartych Studiów Tanecznych. Otwarte Studia Taneczne prowadzili instruktorzy z CT ”Promyk”. Obok instruktorów, zataÅ„czyÅ‚y uczestniczki kursów, które również po raz pierwszy stanęły przed publicznoÅ›ciÄ….
- Trema była duża - mówi kursantka z zajęć latin solo. - Na początku chciałyśmy nawet ubrać maski, ale potem stwierdziłyśmy, że pójdziemy na całość. Teraz mamy nadzieję, że to nie ostatni nasz występ. Panie zatańczyły jak profesjonalistki.
[fotoc]
Następnie przyszedł czas na seniorów, którzy tańczyli na przemian z dziećmi. Wszyscy objęci byli spójnym programem nauczania i przez ostatnie miesiące uczyli się kroków tańców standardowych i latynoamerykańskich. To było niesamowite, kolorowe i bardzo żywiołowe widowisko. Godne podziwu było to, że pary seniorskie potrafiły oddać charakter każdego z tańców i wspaniale zaprezentowały się w energicznym jivie i zmysłowej rumbie. Stres jednak i tu nie ominął uczestników:
- Nie zdawałem sobie sprawy, jakie emocje wiążą się z wyjściem na parkiet - mówi uczestnik pan Mirosław. - Najpierw nie słyszałem muzyki i nie pamiętałem kroków, na szczęście była żona, która poprowadziła nas oboje. Podobne odczucia miały inne pary.
- Z mężem tańczę od kilku miesięcy - mówi pani Agnieszka. - Mąż miał opory z wyjściem dziś na parkiet, ale udało mi się go namówić. Najważniejsze jest to, ze przełamaliśmy nasz opór i potraktowaliśmy to jak zabawę. Przez cały czas dopingowały nas dzieci, syn powiedział, że było lepiej niż przypuszczał - to jest najlepsza nagroda.
ImprezÄ™ uÅ›wietniÅ‚y pokazy par mÅ‚odzieżowych z ElblÄ…skiego Klubu TaÅ„ca „Jantar” oraz seniorskich par turniejowych.
Zadanie „Taniec – sportem łączÄ…cym pokolenia”, w ramach którego odbyÅ‚y siÄ™ Ogólnopolskie Integracyjne Spotkania Taneczne, zostaÅ‚o dofinansowane ze Å›rodków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Elbląska Liga Tańca została dofinansowane ze środków Urzędu Miejskiego w Elblągu.
Zyta Wrzos, Centrum TaÅ„ca „Promyk”
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter