Sport: 10 najważniejszych wydarzeń 2018 roku

8
27.12.2018
Sport: 10 najważniejszych wydarzeń 2018 roku
Sebastian Kłosiński - panczenista Orła Elbląg zadebiutował na igrzyskach olimpijskich (fot. archiwum prywatne)
2018 rok byl dla elbląskiego sportu dość trudny. Nie zabrakło łez szczęścia i sportowej złości. Prezentujemy ranking 10 najważniejszych – naszym zdaniem – wydarzeń sportowych, których bohaterami byli elbląscy sportowcy w mijającym roku. W piątek podsumujemy rok w gospodarce, w sobotę - w kulturze, a w niedzielę - w polityce.
1) Elblążanie na igrzyskach olimpijskich
   Po 18 latach elblążanie znów mieli szansę rywalizować o olimpijskie medale. Na Zimowe Igrzyska do Pjongczang pojechali panczeniści Orła Elbląg. Sebastian Kłosiński na dystansie 1000 metrów zajął 17. miejsce. Jego klubowy kolega Adrian Wielgat na 5 tys. metrów został sklasyfikowany na 22. pozycji. Los dopisał jednak smutny epilog do losów elbląskich olimpijczyków. Po sezonie zmienili barwy klubowe i obecnie reprezentują Stoczniowca Gdańsk.
   
   2) Igor Janik wicemistrzem świata w szachach szybkich i błyskawicznych
   Z przytupem zakończył swoją karierę juniorską elbląski szachista. Na rozgrywanych w Grecji mistrzostwach świata w szachach szybkich i błyskawicznych Igor Janik zdobył srebrny medal, do ostatniej partii walcząc o zwycięstwo w turnieju. W 2019 r. szachista kończy szkołę średnią i rozpocznie studia. Czy w związku z wyprowadzką z Elbląga zmieni też barwy klubowe?
   
   3) Karolina Kulik mistrzynią Europy młodzików w podnoszeniu ciężarów
   Elbląski sport młodzieżą stoi. Zawodniczka LUKS Meyer w 2018 r. zdobyła złoty medal na mistrzostwach Europy młodzików w podnoszeniu ciężarów. Karolina Kulik podniosła 70 kg (rwanie) i 91 kg (podrzut). Taki wynik dał elblążance tytuł mistrzyni Europy w kategorii do 63 kg.
   
   4) Czwarte miejsce Startu Elbląg na koniec sezonu 2017/18

   Walka o brązowy medal w Superlidze piłkarek ręcznych toczyła się do ostatniego gwizdka w ostatnim meczu. Ostatecznie koszalinianki wygrały w Elblągu ze Startem 26:25 i naszemu klubowi nie udało się zdobyć medalu. Pozostało tylko poczucie niedosytu, a jak się później okazało przegrany mecz z Energą był początkiem kłopotów Startu.
   
   5) Kryzys Olimpii Elbląg
   Olimpia Elbląg 2018 rok rozpoczynała jako piąty zespół II ligi ze stratą dwóch punktów do czwartej pozycji, która dawała prawo do rozegrania baraży o wejście na zaplecze ekstraklasy. Do miejsca trzeciego dającego bezpośredni awans żółto-biało-niebieskim brakowało czterech punktów. I można było poważnie myśleć o awansie do I ligi. Jednak w 2018 r. kibice Olimpii mogą być zadowoleni tylko z pierwszych 45 minut meczu z Gwardią Koszalin, wygranych przez elblążan 5:1. Potem było różnie. Awansu nie udało się wywalczyć, a piłkarską jesień olimpijczycy spędzili na walce o utrzymanie. Adama Borosa na ławce trenerskiej zmienił Adam Nocoń. Pod wodzą nowego szkoleniowca żółto-biało-niebiescy zaczęli punktować, ale 2018 r. kończą na dnie II ligi.
   
   6) Concordia w drodze do III ligi
   Już wiosną można było się spodziewać, że na stadionie przy ul. Krakusa dzieje się coś pozytywnego. Wiosną awansu nie udało się wywalczyć (po prawdzie to Znicz Biała Piska był poza zasięgiem). W przerwie letniej jeszcze wzmocniono drużynę i jesienią na podopiecznych Łukasza Nadolnego nie ma mocnych. Od początku tego sezonu punkty Concordii urwał tylko GKS Wikielec remisując 2:2 na Krakusa. W Wojewódzkim Pucharze Polski pomarańczowo-czarni powalczą na wiosnę w ćwierćfinale.
   
   7) Triathlon i Robert Karaś

   Przepłynął ponad 11 kilometrów, przejechał na rowerze 540 km i przebiegł ponad 126 kilometrów. I to wszystko w niecałe 31 godzin. Elbląski triathlonista Robert Karaś został rekordzistą świata na dystansie potrójnego Ironmana. Został tez uznany za najlepszego triathlonistę na Gali Polskiego triathlonu.
   Warto też wspomnieć o Garmin Iron Triathlon – imprezie dla ludzi z żelaza, której jeden z etapów odbywa się w Elblągu. Okazała się pewnym fenomenem – do startu w naszym mieście przygotowują się mieszkańcy miasta, dla niektórych jest to najważniejszy start w sezonie. I co ważne, elblążanie są w czołówce na poszczególnych dystansach. W 2018 r. na starcie Elbląskiego GIT – u było 770 sportowców, których dopingowały tłumy kibiców.
   
   8) Wycofanie się Mebli Wójcik z Superligi
   Meble Wójcik w Superlidze piłkarzy ręcznych nie zachwycały, ale nie miało się też wrażenia, że elblążanie do tej ligi nie pasują. Na skutek podwyższenia wymagań stawianych przed zespołami występującymi w najwyższej klasie rozgrywkowej dość długo zapowiadało się, że męski szczypiorniak z Elbląga zniknie. Na szczęście tak się nie stało, chociaż drużyny z wiosny i jesieni tego roku łączy tylko nazwa. Na jesieni w barwach Wójcika w I lidze grają wychowankowie Truso Elbląg.
   
   9) Sukcesy elbląskich kajaków
   Marta Witkowska była w tym roku 4. w finale B Mistrzostw Świata Juniorów i U23 w Bułgarii w K1 na 1000 metrów. Zawodniczka sekcji kajakowej Olimpii Elbląg jest objęta przygotowaniami olimpijskimi i jest wielce prawdopodobnie, że będzie poważnym kandydatem do wyjazdu na igrzyska w Tokio 2020 lub do Paryża cztery lata później. Jej młodsi koledzy z klubu na razie osiągają sukcesy na arenie krajowej. Ale np. Przemysław Rojek ma już pierwsze starty na arenie międzynarodowej. Jeżeli możemy się spodziewać następców Sebastiana Kłosińskiego i Adriana Wielgata, to właśnie wśród elbląskich kajakarzy.
   
   10) Brązowy medal juniorów Truso Elbląg w piłce ręcznej chłopców

   To jest koniec pewnego etapu. Piłkarze ręczni Truso zakończyli juniorską karierę zdobywając brązowy medal Mistrzostw Polski Juniorów. Szli po ten medal jak burza: wygrali ligę pomorską, kolejne etapy fazy pucharowej MP nie stanowiły dla nich problemów. W turnieju finałowym elblążanie przegrali półfinał z Miedzią Siódemką Legnica, a w meczu o trzecie miejsce pokonali KPR Ostrovia Ostrów Wielkopolski 36:32. Największy sukcesem chłopaków z Truso jest ich dalsza kariera już na szczeblu seniorskim. Większość z nich (z trenerem włącznie) „zmieniła” barwy klubowe i gra w I lidze piłki ręcznej mężczyzn w Meblach – Wójcik Elbląg. Warto jednak wspomnieć o Damianie Pawelcu, który z juniorów Truso trafił do Górnika Zabrze (Superliga) i ma już na koncie występy w najwyższej klasie rozgrywkowej. 
   
   To jest oczywiscie subiektywny ranking redakcji. Zapraszamy Czytelników do typowania swojej dziesiątki w komentarzach. 
   

   
Sebastian Malicki

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

No nie wiem... Lepiej może na tym zakończyć podsumowania...
Edekz (2018.12.27)

info

4  
  1
Brawo sportowcy z Elbląga!
Madziala (2018.12.27)

info

5  
  1
Tylko by kibicowali, a robić nie ma komu. .. na pośredniak iść robotę sobie znaleźć, a nie tylko alimenty od państwa pobierać i 500+
(2018.12.27)

info

1  
  1
Czyli marazm, ale cóż można wymagać od osób zajmujących się miejskim sportem? ba nawet programu rozwoju sportu nie ma. I tak będzie wyglądać 5 letnia kadencja włodarza?
kolo (2018.12.27)

info

5  
  1
Szanowna redakcjo w artykule jest błąd. Proszę o korektę imienia z Dominik na Damian Pawelec. Pozdrawiam.
(2018.12.27)

info

0  
  0
Budżet na sport na poziomie gminy wiejskiej - czego wymagać?
(2018.12.27)

info

7  
  0
a Mariusz Bojanowski?
no.. (2018.12.28)

info

0  
  0
dlaczego wszystkich uczestników nie przedstawia dla czytelników, a tak czuje niesmak jakby pozostali byli gorsi. faktem jest, że miasto nie wspiera wiele talentów z elbląga w żaden sposób, a cudów oczekują i chętnie z takimi osobami pozują kiedy osiągną sukces, to przykre, że władza myśli tylko o sobie :). panie prezydencie może czas to zmienić, wspierać talenty i perełki które się pojawiają żeby później było czym się pochwalić :)
zorronict (2018.12.29)

info

2  
  0