- Najbardziej popularną grą w darta jest „501“. Każdy zawodnik startuje z liczbą 501 punktów i jak najmniejszą liczbą rzutów musi zejść do zera. Żeby zakończyć grę, trzeba trafić w tzw. „sektor podwójny“ - Piotr Michałek, prezes Elbląskiej Kuźni Darta wyjaśniał zasady gry.
Rekord życiowy prezesa to 13 lotek i zakończenie lega. W elbląskich zawodach biorą udział zawodnicy, którzy lega skończyli w 10 i 11 rzutach. To mało, maksymalnie lega można zakończyć w dziewiątej lotce.
Zawody w Domu Rektora przy bulwarze Zygmunta Augusta rozpoczęły się w piątek turniejem towarzyskim. W sobotę darterzy rywalizują o Puchar Starosty Elbląskiego, w niedzielę o Puchar firmy Diamond. Sobotni i niedzielny turniej mają rangę Pucharu Polski Polskiej Organizacji Darta. Na liście startowej jest ponad 100 mężczyzn i 14 kobiet.
- Przyjechało do nas dwóch zawodników z pierwszej dziesiątki rankingu mężczyzn Polskiej Organizacji Darta. I trzy zawodniczki z pierwszej dziesiątki kobiecego rankingu - mówi Przemysław Cegielski, organizator elbląskiego turnieju.
W ramach cyklu Pucharu Polski odbędzie się kilkanaście turniejów darta w całej Polsce. W Elblągu darterzy są coraz bardziej widoczni, a turnieje w Domu Rektora zdobywają uznanie.
- To już trzeci turniej organizowany przez nasze stowarzyszenie. Pierwszy odbył się we wrześniu, na otwarcie tej lokalizacji, w grudniu był drugi - mówił organizator. - Jako stowarzyszenie istniejemy od lutego 2022 r.. Wcześniej byliśmy nieformalna grupą, graliśmy „tu i ówdzie“. Doszliśmy jednak do wniosku, że musimy się sformalizować. Początkowo pod nazwą Elbląska Liga Darta. W sierpniu 2023 r. zmieniliśmy nazwę na Elbląską Kuźnię Darta i wykuwamy talenty z Elbląga i, mam nadzieję, nie tylko.
- Moja przygoda z dartem zaczęła się od oglądania mistrzostwa świata transmitowanych w telewizji w czasie pandemii. Grał tam Krzysztof Ratajski, najlepszy polski darter. Postanowiłem spróbować, zwłaszcza że ta gra nie wymaga wielkich nakładów. Wystarczy kupić tarczę i lotki, rzucać można w domu - Piotr Michałek wspomina swoje początki. - Okazało się, że trafiam. Pojechałem na swój pierwszy turniej do Grudziądza i zająłem drugie miejsce.
Co decyduje o sukcesie?
- Precyzja, powtarzalność. Przyda się też mocna psychika, szczególnie przy kończeniu meczu. Wtedy trzeba się skoncentrować, żeby trafić dokładnie w to miejsce, w które się chce. To jest największy problem - mówi prezes Kuźni.
- Pewna ręka, mniej nerwów, spokój i pewne oko. Jednak trzeba rzucić i trafić tam, gdzie się chce. I tyle ile się chce - dodaje Przemysław Cegielski.
W niedzielę w Domu Rektora kolejne darterskie emocje:
Niedziela, 4 lutego - Puchar Polski POD o Puchar Firmy Diamond BHP Elbląg
- Zapisy do 10:45
- Start o 11:00
- Grupy + SKO, 501 D.O
- Turniej kobiet przy udziale co najmniej 6 Pań
Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym zawodów