CEOS
Na bazie Sportowej Szkoły Podstawowej nr 3, IV Liceum Ogólnokształcącego oraz Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego prezydent chce stworzyć Centralny Ośrodek Edukacyjno – Sportowy (COES). Ma w nim funkcjonować system klas sportowych obejmujących dyscypliny priorytetowe. Obecnie w SSP nr 3 funkcjonują oddziały z następującymi dyscyplinami: piłka nożna, judo, łyżwiarstwo, pływanie, siatkówka oraz taniec. Od września 2021 r. planowane jest dołączenie piłki ręcznej oraz „sportów wody” w tym kajakarstwa. W IV LO funkcjonują klasy sportowe piłki ręcznej i piłki nożnej.
- W perspektywie mamy utworzenie Szkoły Mistrzostwa Sportowego – mówiła Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji podczas dzisiejszej zdalnej konferencji prasowej.
CEOS ma powstać od 1 września 2021 r. Uchwala w tej sprawie będzie procedowana na najbliższej sesji elbląskiej Rady Miejskiej.
Miasto planuje też powrót do Szkolnych Klubów Sportowych w elbląskich szkołach. Dyrekcje szkół mogą występować do ratusza o pieniądze na dodatkowe 6 lub 8 godzin wychowania fizycznego (w zależności od wielkości szkoły) z przeznaczeniem na SKS-y.
Więcej pieniędzy na dyscypliny priorytetowe
W Elblągu funkcjonuje 41 klubów i stowarzyszeń sportowych, w których pod okiem prawie 198 szkoleniowców trenuje ok. 3,4 tys. dzieci w 34 dyscyplinach sportowych.
- W ubiegłym roku miasto Elbląg zajęło 35 miejsce na 919 gmin w systemie sportu młodzieżowego – poinformował Arkadiusz Kolpert, dyrektor Departamentu Sportu w elbląskim ratuszu.
Najwięcej punktów zdobyli zawodnicy short-tracku, łyżwiarstwa szybkiego, kajakarstwa, piłki ręcznej i judo. W 2017 r. miasto ustaliło listę dyscyplin priorytetowych: piłka nożna chłopców, piłka ręczna, judo, pływanie i łyżwiarstwo szybkie.
- Proponujemy, aby kwota dotacji przeznaczona na wspieranie sportu była dzielona w ten sposób: 80 proc. dla dyscyplin priorytetowych i 20 proc. na pozostałe – mówił Arkadiusz Kolpert na dzisiejszej konferencji prasowej. - Wysokość dotacji powinna być uzależniona od sukcesów wyrażonych w ilości punktów zdobywanych w systemie sportu młodzieżowego, liczby dzieci trenujących w klubie, a także wysokości środków własnych przeznaczonych przez klub na realizację powyższych zadań.
Kajakarstwo ma być dołączone do listy dyscyplin priorytetowych. Dyscypliny priorytetowe trenuje ok. 1900 młodych sportowców pod okiem 91 trenerów.
Ciekawostką jest fakt, że w sporcie seniorskim w Elblągu funkcjonuje 21 klubów sportowych, gdzie uprawia się... tylko 15 dyscyplin sportowych. Szkoleniem objętych jest 450 osób. - Miasto powinno wspierać dyscypliny priorytetowe. Proponujemy następujący podział dotacji: 90 proc. dla dyscyplin priorytetowych i 10 proc. dla pozostałych – mówił dyrektor Departamentu Sportu.
W ratuszu rozpoczęły się prace nad uchwałą Rady Miejskiej, która ma wprowadzić zmiany w określeniu warunków i finansowania sportu seniorskiego.
- Uchwała powinna określać dodatkowe kryteria podziału sportu jak: dyscypliny priorytetowe, możliwość ustalania celu sportowego w porozumieniu z klubami, liczbę wychowanków w danym klubie i wysokość środków własnych przeznaczonych przez klub na realizację zadania. Wśród wniosków proponujemy także opracowanie nowych zasad odpłatności, jeżeli chodzi o udostępnianie bazy sportowej w mieście uwzględniając sukcesy, jakie kluby odnoszą – wyjaśniał Arkadiusz Kolpert.
- Celem tego programu nie jest restrukturyzacja czy znalezienie oszczędności. Chcemy doprowadzić do powstania w Elblągu Szkoły Mistrzostwa Sportowego - podsumował Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.