Elbląska hala ze sztucznym lodowiskiem jest jedynym tego typu obiektem w województwie warmińsko-mazurskim. Pomieści 600 widzów (jest wyposażona w udogodnienia dla osób niepełnosprawnych).
Jeszcze kilka lat temu lodowisko przy ul. Karowej funkcjonowało jako odkryta płyta z wolnostojącymi agregatami chłodniczymi. Taflę lodową o wymiarach 38 na 52 m zbudowano w 1986 r. W listopadzie 1998 r. lodowisko przeszło renowację, powstało nowa płyta o wymiarach 30 na 60 m, z nowoczesną amoniakalną instalacją chłodniczą. Budowę nowego lodowiska zakończono w 2001 r. Rok później rozpoczęto drugi etap inwestycji, czyli budowę hali nad lodowiskiem wraz z zapleczem socjalnym i administracyjnym. Łączny koszt inwestycji wyniósł 21,5 miliona zł.
Z lodowiska będzie można korzystać przez 8-9 miesięcy w roku. Obywać się tam będą zajęcia szkoleniowo-treningowe łyżwiarzy szybkich, nauka jazdy na łyżwach dla ok. 9 tysięcy uczniów szkół podstawowych w ramach zajęć dodatkowych z kultury fizycznej i zajęcia w ramach centralnego szkolenia w łyżwiarstwie szybkim na krótkim torze (short-track). Na podstawie porozumienia z Polskim Związkiem Łyżwiarstwa Szybkiego rocznie odbywać się będą dwa-trzy zgrupowania kadry narodowej w short-tracku. Szacuje się, że z samego lodowiska skorzysta miesięcznie ponad 4 tysiące elblążan. Stale będą z niego korzystać również zawodnicy sekcji łyżwiarskich z Olsztyna i Olecka.
Na terenie obiektu funkcjonować będzie wypożyczalnia łyżew, siłownia oraz mała gastronomia. W części administracyjnej usytuowane będą pomieszczenia biurowe Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz kilku elbląskich klubów sportowych, m.in. „Orła” prowadzącego sekcję łyżwiarską i short-tracku.
Tradycje związane z łyżwiarstwem szybkim w Elblągu sięgają kilkudziesięciu lat i związane są z największymi sukcesami sportów zimowych w Polsce. Helena Pilejczyk, Elwira Seroczyńska, Janusz Kalbarczyk czy Elwira Rys-Ferens to osoby, które na stałe wpisały się w historię polskiego sportu. Nowa hala ma umożliwić kontynuację tych tradycji.
Wczorajszy dzień potwierdził dodatkowo fakt, że w hali możliwa jest również organizacja zawodów w takich dyscyplinach jak taniec sportowy, gry zespołowe (siatkówka, piłka ręczna, koszykówka, halowa piłka nożna) czy sporty walki.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter