Zawsze gotowi, zawsze blisko

49
08.08.2021
Zawsze gotowi, zawsze blisko
(fot. 43. Batalion Lekkiej Piechoty w Braniewie
W Braniewie odbyła się uroczysta przysięga 57 żołnierzy IV Warmińsko Mazurskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Bodaj najmocniej w rocie przysięgi wybrzmiał fragment o konieczności obrony konstytucji. W uroczystości udział wzięli także reprezentanci władz samorządowych miasta i powiatu braniewskiego. Zobacz zdjęcia.

Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 57 ochotników z 43 Batalionu Lekkiej Piechoty. Sześcioro młodych żołnierzy otrzymało specjalne nagrody, za wyniki osiągane podczas szkolenia wstępnego. Byli to szeregowi: Jakub Bagiński, Sebastian Chromik, Martyna Kwacz, Jakub Kozakiewicz, Kamil Kubryń, Paulina Witkowska. W imieniu przysięgających głos zabrała szeregowa Martyna Zalewska, która podziękowała dowódcom za trud włożony w wyszkolenie młodych żołnierzy.

Sama przysięga była finałem szesnastodniowego intensywnego szkolenia. Przed przysięgającymi "terytorialsami" teraz minimum trzy lata służby w batalionach z Braniewa, Giżycka, Morąga i Olsztyna. Wśród przysięgających były osoby młode, głównie uczniowie i studenci, którzy wakacyjny czas wykorzystali na to, aby wstąpić do WOT, odbyć szkolenie podstawowe i rozpocząć wojskową przygodę, ale i wypełnić żołnierski obowiązek. To ludzie o różnych zawodach, zainteresowaniach i pasjach. Znaleźli się między innymi instruktorzy sztuk walki, programiści, laureaci stypendium premiera, olimpiad, nauczyciele, ratownicy medyczni oraz pasjonaci historii. Każdy "w cywilu" robi coś innego, ale wszystkich łączy jedno – chęć służenia ojczyźnie i lokalnej społeczności.

Elementem uroczystości był także brawurowo wykonany "Mazurek Dąbrowskiego". Żołnierze odśpiewali wszystkie zwrotki hymnu. Akompaniowała im, uświetniająca całą uroczystość, toruńska orkiestra garnizonowa, pod batutą tamburmajora, starszego chorążego sztabowego Andrzeja Bogusza. Odczytano też list gratulacyjny od ministra obrony narodowej. Mariusz Błaszczak podkreślał w nim, że bodaj najważniejszym zadaniem przysięgających jest żołnierska służba Polsce. Na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych ubiegłego wieku pod tą właśnie nazwą działała w naszym kraju organizacja paramilitarna. Finałem było odśpiewanie Marszu I Brygady oraz defilada poszczególnych pododdziałów.

Składający przysięgę to mieszkańcy powiatów: elbląskiego, bartoszyckiego, ostródzkiego, kętrzyńskiego, braniewskiego, olsztyńskiego, lidzbarskiego i giżyckiego. Wszyscy żołnierze są oczywiście ochotnikami. Przed nimi miesiące kolejnych intensywnych szkoleń, w czasie których nauczą się podstaw walki i przetrwania na polu walki, wyszkolą się w swoich specjalnościach, abo na koniec przejść zgranie taktyczne i certyfikowanie na poziomie plutonu i kompanii.

Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej powstała w 2018 roku. Brygada nosi imię kpt. Gracjana Fróga „Szczerbca" i jest kontynuatorką tradycji 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Żołnierze tej brygady służbę pełnią w pięciu garnizonach – Olsztynie, Morągu, Giżycku, Braniewie oraz Ełku. Brygada aktualnie jest trzecią co do wielkości brygadą w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Na Warmii i Mazurach służy już ponad 2800 "terytorialsów". Wedle swojej zasady są „zawsze gotowi zawsze blisko" co udowodnili, pomagając i wspierając na różnych płaszczyznach służbę zdrowia i instytucje, które potrzebowały pomocy w czasie trwającej pandemii SARS-CoV-2. Udowodnili to także podczas samej uroczystości. Jedna z pań – gości nagle zasłabła. Pomagali jej dojść do siebie właśnie "terytorialsi".

Obecnie dowódcą brygady jest pułkownik, Artur Lichończuk. Komendantem samej imprezy był porucznik Andrzej Wasieczko. W uroczystości brali też udział kapelani jednostki: katolicki oraz ewangelicki.

Krzysztof Szczepanik

Krzysztof Szczepanik

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
zapraszam szczekaczki do szczekania na żołnierzy
lewatywa (2021.08.08)
@lewatywa - Idź się lecz baranie
(2021.08.08)
WOT ma lepsze warunki pracowo-płacowe już „zieloni”, czy nawet ŻW. Dlaczego tak jest, że amatorskie wojsko jest lepiej traktowane od zawodowego? I komu na tym zależy? Do czego WOT zostanie wykorzystany np podczas utraty władzy przez prawo i sprawiedliwość? To czas pokaże.
(2021.08.08)
Na "pomoc "wojska od zdarzenia np powódź do przyjazdu trzeba czekać ok 2 tyg aż dowódcy podejmą decyzję WOT z dnia na dzień jest dostępny to cała różnica
Dyrdymały (2021.08.08)
Bodaj gotowi na wszystko? Bodaj do wykonywania zadań dawnej OC to owszem. Do walki na pierwszej linii to bodaj wątpię. Jakieś pieniążki dodatkowe do pensyjki można dorobić. Ot i tyle. Byle nie wystawiać umundurowania na olx.
EEEtam (2021.08.08)

info

4  
  9
Zlitujcie się z tymi weekendowymi bajkami
(2021.08.08)

info

8  
  7
Śmiech na sali
(2021.08.08)

info

10  
  10
@lewatywa - Wiadomo lewacko-liberalnym środowiskom nie w smak silna polska armia i plują na nią s nasz WOT nawiązuje do chlubnej tradycji Armii Krajowej i jest naszą dumą i pociechą w ciężkich czasach gdy jak wiadomo wrogów nam nie brakuje.
TeofilSkorupa (2021.08.08)
@TeofilSkorupa - Teofil odstaw już te używki.
Boryss (2021.08.08)
@TeofilSkorupa - WOT nie jest pociechą w czasach zaplanowanej z klerem, pisowsko-klerowskiej biedy Polaków
(2021.08.08)