Wyobraźnia dziecięca nie ma granic

29.08.2012
Wyobraźnia dziecięca nie ma granic
fot. WS
 Kolorowe ludziki, wesołe abecadło, wycinki z gazet i bibuły, a do tego uśmiechnięte buzie małych artystów. To wszystko można było podziwiać na dzisiejszym (29 sierpnia) wernisażu wystawy dziecięcych dzieł. Jest ona podsumowaniem 5-letniej pracy małych elblążan. Prace powstały podczas Wakacyjnych Warsztatów Artystycznych, które już od czterech lat odbywają się w elbląskiej Galerii El. Zobacz więcej zdjęć.
 Wakacyjne Warsztaty Artystyczne swoją premierę miały w 2008 roku. Dzisiejszy wernisaż zamknął już piąty sezon tych wakacyjnych spotkań.  W zajęciach uczestniczą dzieci w różnym wieku, które mają okazję rozwijać swoje artystyczne zdolności i uwolnić wyobraźnię, a jak wiadomo jest ona ogromna.Zupełnie małe, dwuletnie, trzyletnie i większe, szkolne. Najstarsza uczestniczka ma 12 lat i jest już weteranką. Uczestniczyła bowiem we wszystkich edycjach warsztatów. To właśnie jej przypadł zaszczyt przecięcia wstęgi i uroczystego otwarcia wernisażu.
   – Na warsztaty przychodzę, ponieważ lubię plastykę – mówi dwunastoletnia Sandra.  – Wakacje są długie, mam dużo wolnego i nic ciekawego do roboty w domu. Lubię tworzyć w różnych technikach.
   Pięcioletnia Zosia uwielbia malować, a zapytana, co najchętniej maluje, odpowiada, że obrazy. Nie jest wybredna, bo jak sama mówi, maluje wszystko.
   – Najbardziej podobało mi się dekorowanie płotu – mówi sześcioletnia Faustyna. – Moją ulubioną pracą były kolorowe słupki – dodaje.
   – A ja namalowałam bardzo dużo prac, ale najbardziej podobała mi się praca z tęczą i motylami na płocie. Tęcza była zrobiona z bibuły – mówi czteroletnia Marysia i już dziś zapowiada, że pojawi się na zajęciach w przyszłe wakacje. [fotoc]
   – Po raz pierwszy dzieci zawitały na naszych warsztatach w 2008 roku – wyjaśnia Marta Karaś, jedna z inicjatorów warsztatów. – Na początku prowadzone one były przez Kasię Oleksy, Zbyszka Opalewskiego i przeze mnie. Przez lata staraliśmy się zapraszać inne osoby do ich prowadzenia m.in. elbląską artystkę Anię Kowalczuk czy Edytę Siwek. Na zajęciach malujemy, rysujemy, wycinamy, spray'ujemy, tworzymy z różnych materiałów np. z gazet. Tematy są naprawdę różne. Na wystawie zobaczyć można prace zupełnie abstrakcyjne, zupełnie dowolne. Ciekawą pracą jest subiektywna mapa Elbląga. Bardzo cieszy nas spore zainteresowanie warsztatami i to, że z roku na rok te same dzieci do nas wracają.
   Kolejne warsztaty już za rok. Być może zgłosi się na nie jeszcze więcej artystycznych wrażliwców i zapaleńców.
   Dzieciaki, już dziś zbierajcie energię i kolejne pomysły, bo rok szkolny na pewno szybko zleci.
dk

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter