Co ważne, do czasu otrzymania nowego prawa jazdy, stare - zostaje w ręku właściciela. Może się jednak okazać, że oprócz 70 złotych, jakie trzeba zapłacić za nowy dokument, trzeba będzie - za kilkadziesiąt złotych - wykonać badanie lekarskie.
- Dotyczy to szczególnie badań z lat 70 i 80-tych - mówi Jerzy Chrabąszcz, kierownik referatu komunikacji w Urzędzie Miejskim. - Choć prawo jazdy wydawano wtedy bezterminowo, badanie ważne było najczęściej 3 do 5 lat. Dotąd nikt tego nie sprawdzał, teraz, aby wydać nowe prawo jazdy, potrzebne jest aktualne zaświadczenie o stanie zdrowia. Uważam, że to dobry przepis, bo pozwoli ocenić, ilu starszych kierowców może bezpiecznie jeździć po drogach - dodaje Jerzy Chrabąszcz.
Wymiana praw jazdy - trzecia po wojnie - pozwolić ma na wprowadzenie do obiegu nowych, lepiej zabezpieczonych przed podrobieniem dokumentów.
Te najnowsze, niewielkie i estetyczne prawa jazdy nie są jednak idealne.
- Nie można na nim nanieść np. adnotacji o zmianie miejsca zamieszkania, dużo lepsze były umieszczenie paska magnetycznego lub chipa, wtedy nie byłaby konieczna zmiana dokumentu przy każdej zmianie danych - przyznaje Jerzy Chrabąszcz.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter