Wojowie Bolesława rozbili obóz

22
27.07.2024
Wojowie Bolesława rozbili obóz
fot. Sebastian Malicki
Pokaz walk wojów z okresu wczesnego średniowiecza to tylko jedna z atrakcji, można dziś zobaczyć na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno - Historycznego. Swój obóz rozbiła Drużyna Wojów Bolesławowych Białozór z Olsztyna. Zobacz zdjęcia.

- Rekonstruujemy drużynę wojów z okresu od IX do XI wieku. Głównie koncentrujemy się na czasach wojów Bolesława Chrobrego. Odtwarzamy kulturę materialną, wojenną i duchową - mówi Andrzej Biedunkiewicz, wojewoda „Białozoru“. - W swoim składzie mamy konglomerat słowiański, jako główną siłę, najemników skandynawskich oraz miejscowych Prusów.

Można założyć, że wojowie Bolesława Chrobrego przebywali na tych terenach (Elbląga jeszcze wtedy nie było), kiedy przyszli wykupić od Prusów ciało Wojciecha Sławnikowica, misjonarza, który na polecenie księcia miał nawracać Prusów na chrześcijaństwo i przyszłego świętego.

Na dziedzińcu muzeum właśnie trwało rozbijanie namiotu. Dla rekonstruktorów najtrudniejsza jest rekonstrukcja sfery duchowej, głównie wynika to z ograniczonych źródeł historycznych.

Wojowie Bolesława rozbili obóz
fot. Sebastian Malicki
- Zachowało się stosunkowo najmniej wzmianek. To były ludy niepiśmienne, mamy więc informacje z tekstów mnichów chrześcijańskich. Trochę więcej wiadomości mamy na temat kultury duchowej i wierzeń Skandynawów - wyjaśnia Andrzej Biedunkiewicz. - Próba odtworzenia wierzeń, świąt, całej otoczki duchowej u Słowian i Prusów jest bardzo trudna ze względu na szczątkowe informacje przekazane nam mnisi. Jedna z teorii głosi, że mnisi korzystali z mitologii greckiej próbując opisywać mitologię słowiańską. Czego chrześcijańscy kronikarze, mnisi nie wiedzieli, starali się uzupełnić tym co dobrze znali czyli np. mitologią Greków. I tu rodzą się pytania: co jest faktycznie słowiańskie, a co zostało „zapożyczone“.

Rekonstruktorzy zaprezentowali m. in. zbrojownię, pokaz walki, gry w bule (średniowieczna plebejska gra polegająca na trafieniu kulami jak najbliżej małej kuli - celu). Można też samemu spróbować pojedynku na piankowe miecze. Naszą uwagę zwróciło uzbrojenie średniowiecznych wojów. - Mamy m. in. topór jednoręczny, jeden z najpopularniejszych rodzajów broni w tamtych czasach. Przypomina siekierę i każdy potrafił się nim posługiwać, był też na wyposażeniu każdego gospodarstwa domowego. Mamy topór na dłuższym trzonku, który obsługiwało się dwoma rękoma. Na miecze wówczas stać było tylko bogatszą część ludności - mówił Mateusz Raczyk z Drużyny Wojów Bolesławowych.

Tuż obok leży drewniana tarcza, hełm i inne elementy wyposażenia. Wojowie Bolesława Chrobrego na dziedzińcu Muzeum obozować będą do wieczora.

SM

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Dziwna jakaś ta rekonstrukcja. Chłopy stawiajo namiot, a niewiasty w smartfony sie patrzo :P
(2024.07.27)
a gdzie te smartfony widzisz?ostry cień mgły cię ogarnął?
(2024.07.27)
Ja widzę niewiasty zacne, na ławie dębowej usadowione, w tajemnicze pudełka świecące wzrok swój pilnie kierują, jakoby w nich czary niesłychane oglądały.
(2024.07.27)
Ściema i domysły... koniec tematu.
(2024.07.27)

info

4  
  4
Fantazja jak z Piekarczykiem...
(2024.07.27)

info

6  
  3
Niewiasty z komórkami odtwarzają czasy krzyżaków :⁠-⁠)
(2024.07.27)

info

5  
  5
Zobacz wnusiu jak dalej będzie rządzić DT ze swoimi towarzyszami i funkcjonariuszami.... to tak będzie wyglądać Polska.
(2024.07.27)

info

10  
  12
Gdzie samolot nad miastem. Ja chce samolot, który warczy
Amator halasu (2024.07.27)
"Wojowie Bolesława", Którego, nie zapodano. Poza tym, za czasów nawet Bolesława Wstydliwego nie rozbijano namiotów. Wojowie, na czas przemieszczania się, spali w szałasach. Poza tym, rozbija się biwak, czy obóż harcerski, na którym stawia się namioty z użyciem masztów i innych śledzi.
RomanR (2024.07.27)
@Amator halasu - Jaka cisza. Pięknie jest.
(2024.07.27)