W posiedzeniu międzyrządowej polsko-rosyjskiej komisji uczestniczył również rosyjski minister transportu - Siergiej Frank, który oprócz spotkania z polską delegacją zapoznawał się nad Pregołą z postępami działań, zmierzających do uruchomienia przeprawy promowej do pozostałej części Rosji. Jest to konieczność, którą wywołała zmieniająca się sytuacja geopolityczna. Honory gospodarza pełnił Władimir Jegorow - gubernator obwodu kaliningradzkiego, który nie ukrywa, że liczy na dobrą współpracę z wojewodą Szatkowskim.
Polski wicepremier podkreślił, iż omawiano zagadnienia bezpośrednio związane z transportem. Nie poruszano problemu wprowadzenia w niedługim czasie dla mieszkańców obwodu kaliningradzkiego obowiązku posiadania wiz przy przekraczaniu granicy z Polską.
Najważniejszym tematem okazały się sprawy związane z odbudową drogi szybkiego ruchu z Kaliningradu do Elbląga. Strony uzgodniły, że "berlinka " będzie odbudowywana wspólnie. Prace należy przyśpieszyć, żeby droga z każdej strony była przejezdna nie później niż do roku 2005. W tym terminie powinny zostać zakończone prace na budowie nowego drogowego przejścia granicznego Mamonowo II - Grzechotki. Jest to w pełni realny termin. Oprócz tego istnieją spore szanse na pozyskanie pieniędzy ze środków Unii Europejskiej, co znacznie by odciążyło budżet obydwu stron.
Strona polska wyraziła swoje zainteresowanie linia promową z Bałtijska do Sankt Petersburga. Marek Pol zapowiedział także - jak podała agencja Rosbałt - rozpatrzenie możliwości uruchomienia przeprawy promowej z Elbląga do Bałtijska. Dałoby to możliwość połączenia elbląskiego portu poprzez Bałtijsk z Petersburgiem. Projektem mają zająć się eksperci.
Po raz kolejny powrócono do problemów związanych z żeglugą po Zalewie Wiślanym. Wyrażono przekonanie, że transport morski towarów, w tym przez wody Zalewu, stwarza rokujące perspektywy na dobrą współpracę.
Ministrowie podpisali także dokument o uruchomieniu stałego lotniczego połączenia pomiędzy Warszawa i Kaliningradem. Samoloty LOT od maja już latają na tym szlaku. Zaryzykowano, chociaż z latania do Kaliningradu zrezygnowała skandynawska linia SAS, która przez kilka lat jako jedyna dawała kaliningradczykom możliwość bezpośredniego dostania się do Kopenhagi. Obecnie oprócz lotów z Warszawy Kaliningrad ma jeszcze dwa nieregularne połażenia zagraniczne: do Mińska oraz do Berlina. Kilka dni temu niemiecka linia lotnicza Aero Berlin postanowiła uruchomić połączenie na trasie Berlin - Kaliningrad - Berlin, jednakże poniedziałkowe rejsy są uzależnione od ilości chętnych pasażerów.
Na podkaliningradzkim lotnisku Chrabrowo wicepremier marek Pol uczestniczył w prezentacji nowego samolotu Jak- 42.
Goszczący nad Pregołą ministrowie uzgodnili, że już wkrótce przez drogowe przejście graniczne Gusiew - Gołdap będą mogły przejeżdżać duże samochody ciężarowe oraz autobusy turystyczne, co pozwoli rozładować ruch na dwóch pozostałych przejściach granicznych.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter