Trzydzieści lat minęło... z końmi

17
06.04.2022
Trzydzieści lat minęło... z końmi
Fot. Michał Skroboszewski
6 kwietnia 1992 roku – wtedy powstała Fundacja Końskie Zdrowie. Dziś, równo 30 lat od tego wydarzenia, w siedzibie fundacji świętowano ten okrągły jubileusz. Zobacz zdjęcia.

Inicjatorem założenia fundacji był Zygmunt Obrycki, pełnił funkcję prezesa zarządu do 2019 roku.

- To wyjątkowe miejsce na mapie Elbląga - mówiła dziś o stajni prowadzonej przez fundację Ewa Obrycka-Błaut, prezes zarządu fundacji i córka jej założyciela. - Zaczynamy być zieloną wyspą wśród osiedli i różnych innych zabudowań, dajemy wytchnienie nie tylko w kontekście jazdy konnej, ale dysponujemy zadbanym, czystym, bezpiecznym terenem, który jest dostępny dla wszystkich – podkreślała. Dziękowała też osobom zaangażowanym w pracę fundacji, przyjaciołom organizacji, sponsorom... Zapowiedziała też, że fundacja wkrótce zamierza stworzyć swoją „kapsułę czasu”: zebrać pamiątki związane z trzema dekadami działalności, by w przyszłości do nich powrócić.

Jak urodziny, to nie mogło zabraknąć tortu. A jak urodziny fundacji zajmującej się jazdą konną, to także pokaz kadryla. Uczestnicy wydarzenia mogli dziś obserwować, jak wychowankowie Końskiego Zdrowia radzą sobie z jazdą na pięknych wierzchowcach.

Siedziba fundacji znajduje się przy ul. Okólnik 4. Przypomnijmy, że to jedna z pierwszych organizacji pozarządowych w regionie i pierwsza, która zajmuje się hipoterapią. Jak czytamy na jej stronie, nastawiona jest na "rehabilitację, rekreację, turystykę i sport". Konkretne cele, jakie przed sobą stawia, to m.in. propagowanie idei wolontariatu, aktywizacja sportowa osób w różnym wieku, promowanie ochrony środowiska, opieka nad zwierzętami i oczywiście prowadzenie hipoterapii. Na ten rok w ramach działalności Końskiego Zdrowia zapowiedziano wiele wydarzeń, wymieńmy choćby plener malarski, półkolonie, szkolenia, zawody... W październiku oczywiście odbędzie się tradycyjny Hubertus, święto wszystkich jeźdźców, a także leśników i myśliwych.

Przypomnijmy też, że jednym z ostatnich sukcesów fundacji była certyfikacja ośrodka Fundacji Końskie Zdrowie przez Polski Związek Jeździecki.

- Certyfikacja dała możliwość organizowania szkoleń jeździeckich, ale przede wszystkim egzaminów na odznaki funkcjonujące i opisane w regulaminach PZJ, potwierdzające kolejne etapy szkolenia jeździeckiego. W 2020 i 2021 roku w sumie prawie 40 naszych podopiecznych pomyślnie zdało egzamin na odznakę „Jeżdżę konno” - podkreślają przedstawiciele fundacji.

TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Ta z przodu na prawo jest najlepsza
Ciucie (2022.04.06)
@Ciucie - Maniek czy to ty?
(2022.04.06)
męczenie koni, konie powinny żyć wolne, bez konieczności wożenia na sobie obciążeń wielokilogramowych, ciekawe jak byście się czuli gdyby was osiodłac i na was jeździć dla zdrowia
Koń wolny (2022.04.06)
@Koń wolny - stop biciu konia
(2022.04.06)
Elbląg Ukrainie no comment tak dziala reżimowa gjazjeta
(2022.04.06)

info

1  
  1
Znowu się do Zygi przyznają? Czyli te zmiany to niezbyt wiarygodne.
ksenia (2022.04.06)
Może na inny temat, lecz zauważyłem pewną prawidłowość... Pod żadnym z artykułów dotyczących lub związanych z obywatelami UA, jakoś dziwnym trafem, nieaktywna jest sekcja komentarzy. Dlaczego!?
NickOlson (2022.04.06)
a walić można?
(2022.04.07)
Czy będą szaszłyki z koniny?
Szef kuchni (2022.04.07)

info

1  
  0
chcesz oslepnac to twoja sprawa
(2022.04.07)