„Tego nie wolno zapomnieć”. 70 lat temu rozpoczął się proces w Sprawie Elbląskiej

35
18.02.2022
„Tego nie wolno zapomnieć”. 70 lat temu rozpoczął się proces w Sprawie Elbląskiej
Fot. Michał Skroboszewski
Dokładnie siedem dekad – tyle czasu minęło dziś (18 lutego) od rozpoczęcia procesu dotyczącego Sprawy Elbląskiej. Przy pomniku poświęconym jej ofiarom złożono dziś kwiaty i zapalono znicze. Zobacz zdjęcia.

Dziewięciu elblążan skazano na podstawie zarzutów sfabrykowanych przez bezpiekę, po tym, jak w 1949 r. w hali turbinowej Zakładów Mechanicznych im. gen. Świerczewskiego wybuchł pożar. Wobec trzech z nich: Jeana Bastarda, Andrzeja Skrzesińskiego i Alojzego Janasiewicza 22 lutego 1952 roku zapadł wyrok kary śmierci, którego ostatecznie, dzięki staraniom ambasadora Francji, nie wykonano.

- To nie były jedyne wyroki, w sprawach odpryskowych skazano ponad 30 osób. Bezpieka aresztowała ponad 220 elblążan, prześladowała ponad tysiąc – wskazuje w swojej książce "Pożar i szpiedzy" Grażyna Wosińska. Przypomnijmy, że podczas śledztwa w tej sprawie zmarł Henryk Zając. Skazani na więzienie w tym procesie to: Stefan Czyż (dożywocie), Adam Basista (15 lat), Bolesław Jagodziński (15 lat), Bolesław Bobulis (12 lat), Edward Dawidowicz (12 lat), Józef Olejniczak (11 lat). Skazanych uniewinniono dopiero w marcu 1956 roku...

- Proces trwał cztery dni - mówiła dziś Grażyna Wosińska pod obeliskiem ku czci ofiar Sprawy Elbląskiej. Przybliżała zgromadzonym informacje dotyczące procesu, a także samych skazanych. - Myślę, że powinniśmy o tej tragedii elblążan pamiętać - podkreślała. Opowiedziała też o Sprawie Elbląskiej zgromadzonym na dzisiejszej uroczystości uczniom szkół.

- Myślę, że jest to sprawa w Elblągu trochę zapomniana, a warto o tym mówić - mówi Anna Szawara, nauczycielka SP nr 1 w Elblągu i propagatorka historii miasta. - Pani Grażyna Wosińska opowiada o tym świetnie, potrafi w sposób przystępny przekazać dzieciom wiedzę historyczną, łącznie z tym, że dzieci mierzyły dzisiaj krokami długość spalonej hali... Warto znać swoją historię, bo bez znajomości historii, korzeni, trudno nam zaplanować swoją przyszłość. Jesteśmy stąd i znajomość tych spraw tu nas zakorzenia, nawet jeśli nasi rodzice, dziadkowie, przyjechali do Elbląga z innych miejsc – mówi.

Delegacja z IPN-u, a także nauczyciele i uczniowie SP nr 1 Publicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich złożyli przy pomniku kwiaty i zapalili znicze.

- Żal mi było tych lat, to najpiękniejszy wiek, tego nie miałem – tak o karze więzienia mówił śp. Józef Olejniczak, który odbył karę sześciu z 11 zasądzonych lat. Ostatni skazany w tzw. Sprawie Elbląskiej zmarł w 2019 r. w wieku 92 lat. Jak podkreślała dziś Grażyna Wosińska, w czasie procesu siedział naprzeciwko pracowników bezpieki, którzy wcześniej go torturowali...

- Tego nie wolno zapomnieć – przypominała dziś słowa Józefa Olejniczaka Grażyna Wosińska. - To był jego testament – zaznaczyła.

Coroczne miejskie obchody upamiętniające ofiary Sprawy Elbląskiej odbywają się w lipcu, w kolejne rocznice wybuchu pożaru w Zamechu, który miał miejsce w nocy z 16 na 17 lipca 1949 r.

TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Pomnik tak pamiętamy, ale odnowili by ten obskurny budynek koło pomnika bo straszy ludzi tam przychodzacych.
(2022.02.18)
Tak prawdę powiedzieć to brakuje informacji o faktycznej przyczynie pożaru. Hala nr 20 była dwupiętrowym obiektem o długości 200 metrów, a w części produkcyjnej znajdowało się 160 obrabiarek, wysokiej jakości m. in. produkcji USA. Straty wyceniono na ponad 750 milionów ówczesnych złotych, w tym spalonych maszyn i urządzeń na 205 milionów złotych. Badacze historii skoncentrowali się na kwestiach politycznych, ale interesujące byłoby podanie wyników ustaleń przyczyn tego pożaru. Kilka lat temu pojawiła się informacja, że te ustalenia komisji z tamtego pożaru są w archiwum IPN, ale z bliżej nieznanych powodów nie zostały one upublicznione.
Ab. Ov. (2022.02.18)
Ciekawe co nasz Czerwony Tawarisz Elbląski na to :)jakie to fajne komunisty byly
Liberał Jankes (2022.02.18)
@Ab. Ov. - Straty są oczywiste i te materialne i te ludzkie. .. .A polityka jest niezmienne potrzebna do utrzymywania, ,słusznej, ,linii teraz i zawsze. ..
wz (2022.02.18)
Ta sprawa pokazuje jak straszny to był system. .. i czas.
@zz3@ww45 (2022.02.18)

info

26  
  5
Ciekawy artykuł ale ma kilka braków. Gdzie jest pomnik? Czy pożar miał związek z procesem? Ilu skazanych było elblążanami ? Co się stało ze skazanymi na śmierć? Dlaczego brak oprawy państwowej lub choćby przedstawicieli ?
??? (2022.02.18)
@Liberał Jankes - Każda władza szuka powodu by gnębić obywateli. Dziś jak masz w kieszeni grama rośliny możesz dostać 3 lata. Pałowanie w gratisie dają
System (2022.02.18)
PRZYPOMNIJMY że mordowali ci którym zostały obniżone emerytury i teraz opozycja totalna (PO, Nowoczesna, PSL, SLD LEWICA)walczą by znowu im podnieść !!!! SZOK
(2022.02.18)
@System - ty jesteś jakiś ZWYROL porównujesz bezmózgu ćpuna do ludzi niewinnie zamordowanych, katowanych, mam odruch wymiotny na takich jak ty
(2022.02.18)
A ile niewinnych osób w zeszłym roku zamordowała obecna władza ? Bez procesów
Każda władza zabija (2022.02.18)