Sentyment do Elbląga pozostał

35
23.07.2018
Sentyment do Elbląga pozostał
fot. Anna Dembińska
Gdy musieli wyjechać z regionu elbląskiego, byli jeszcze dziećmi. Dziś, po latach, wspierają ojczyste tereny drobnymi sumami. - Miłość do ojczyzny pozostała – mówił Erwin Vollerthun, potomek wysiedlonych, na dzisiejszym (23 lipca) spotkaniu, podczas którego przekazał Fundacji Elbląg 250 euro zebranych wśród Niemców urodzonych w okolicach ówczesnego Elbinga.
Gertrud Erler urodziła się 89 lat temu w miejscowości, która dziś nazywa się Kamiennik Wielki. Jako dziecko wraz z rodziną musiała opuścić ojczyste strony i wyjechać do Niemiec. Podobny los spotkał Helmutha Gehrmanna (obecnie mieszka w Mainz) i tysiące osób, które musiały opuścić tzw. „Ziemie Odzyskane” w wyniku przegranej przez Niemcy wojny. Ile dokładnie osób opuściło region elbląski – tego nie wiadomo.
   Dziś dawni mieszkańcy okolic Elbląga wspierają swoje ojczyste strony. Od 18 lat elbląskie organizacje pozarządowe wspiera Erwin Vollerthun, który przekazuje pieniądze zebrane wśród dawnych mieszkańców tego regionu.
   - Wszyscy darczyńcy bez wyjątku są Niemcami, posiadają niemieckie korzenie. Większość z nich urodziła się przed wojną w rejonie elbląskim, który był wtedy niemiecki. Potem darczyńcy, którzy byli wtedy dziećmi zostali z tego terenu wysiedleni, jednak miłość do ojczyzny pozostała – powiedział Erwin Vollerthun, potomek wysiedlonych podczas dzisiejszego spotkania i przekazał Fundacji Elbląg 250 euro zebranych wśród Niemców urodzonych w okolicach ówczesnego Elbinga.
   - Te pieniądze zostaną wykorzystane na potrzeby podopiecznych Fundacji Elbląg – wyjaśniał Stanisław Puchalski, wiceprezes Fundacji Elbląg.
   Pieniądze otrzymała też elbląska Caritas (590 euro) i Mniejszość Niemiecka (200 euro i 200 zł). W ciągu 18 lat od wysiedlonych na konta elbląskich organizacji pozarządowych trafiło ponad 31 tys. euro.
   Początki charytatywnej działalności Erwina Vollerthuna sięgają okresu stanu wojennego w Polsce, kiedy to Niemcy organizowali transporty z pomocą humanitarną do Polski. W 1992 roku wziął udział w akcji dostarczania leków dla szpitala wojewódzkiego. Od 2001 roku Erwin Vollerthun regularnie przekazuje pieniądze na potrzeby elbląskich organizacji pozarządowych.
   
Sebastian Malicki

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Ci 'darczyńcy' to chyba myślą, że dalej są lata 80-te, ha ha. .. ..
(2018.07.23)

info

32  
  10
na waciki, buuuuu
slawekel1 (2018.07.23)

info

17  
  9
Wypędzili Niemców, a na ich miejsce przywieziono nie z własnej woli Ukraińców z akcji Wisła. .. tez "na ziemie odzyskane". .jakie odzyskane, jak to były niemieckie?i to są właśnie losy prostych, zwykłych ludzi. .
Niedlawojny!!!!!!!!!!!! (2018.07.23)
To poczytaj trochę historii, kiedy te ziemię były polskie i ile czasu.
Realista1 (2018.07.23)
Chyba zbierał tuż przed zrobieniem tego zdjęcia, od Niemców spaceryjacych po starówce i to po łeb kach. Oni mysla że tu dalej komuna i za 20 marek można wszystkich kupić.
Realista1 (2018.07.23)

info

23  
  11
Yyyy. .. że ile ? Tyle to ja na koralik Pandory wydałam w tym tygodniu. .. Nie szkoda miejsca na artykuł o tym?
PolkaurodzonawElblągu (2018.07.23)

info

15  
  8
1000.euro to się zarabia w tygodniu na zachodzie lekka. Ręką a. Ten tyle. Przywiózł. Śmiech na sali
Olaboga (2018.07.23)

info

15  
  11
Zamiast liczyć ile kto dał zróbcie sami rachunek sumienia ile sami daliście na wsparcie elbląskich fundacji, stowarzyszeń itp. Liczy się każda złotówka i gest dobrej woli. Wyśmiewanie się z innych jest niestety elbląską manierą i objawem kołtuństwa. Cieszę się, ze pomimo tylu lat i krzywd ze strony sowieckich wyzwolicieli rodowici elblążanie dalej utrzymują więź z Elblągiem. Tak jak tęsknie patrzymy na Wilno i Lwów tak i oni zwracają się ku swojemu miastu.
lokalnypatriota (2018.07.23)
Żałosne! Tyle to to ja. .. .przepraszam jestem skromnym sługą w winnicy Pana!
Prorok_Igor (2018.07.23)

info

6  
  7
Kto patrzy tęsknię za Wilnem i Lwowem? Dla mnie Elbląg był wielonarodowym w tym również ponad 300lat polskim miastem i jak wyjadę to tęsknię!
Realista1 (2018.07.23)