Flaga Polski nie jest – wbrew temu ,co widać – biało-czerwona. Ustawa o "o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej i o pieczęciach państwowych" z 1980 r. (ze zmianami obowiązująca do dziś), a w zasadzie załącznik nr 2 do niej definiują kolory polskiej flagi w systemie CIE1976. I dla górnego pasa flagi, który przeciętny Polak określi białym są to następujące wartości: x = 0,315, y = 0,320, Y = 82, ?E = 4,0, a dla dolnego pasa potocznie zwanym czerwonym to x = 0570, y = 0,305, Y = 16,0, ?E = 8,0. Władze państwa zdecydowały się znormalizować symbole Polski (stworzono kanoniczną wersję hymnu, godła i flagi), kiedy ówczesnemu przewodniczącemu Rady Państwa Henrykowi Jabłońskiemu podczas wizyty zagranicznej odegrano hymn jugosłowiański. Fakt, jest trochę podobny do Mazurka Dąbrowskiego, ale jednak się różni. Precyzyjnego określenia barw domagała się także Organizacja Narodów Zjednoczonych, która postawiła także warunek, że odcień kolorów nie może być identyczny jak w przypadku flag innych państw.
Czytelnik portEl.pl może dowiedzieć się, jak wyglądają „prawidłowe” barwy flagi, ustawiając w swoim programie graficznym następujące wartości: dla systemu CMYK: 4, 11, 1, 0 dla pasa górnego i 11, 100, 81, 2 dla pasa dolnego. Dla systemu RGB są to odpowiednio wartości: 240, 227, 237 oraz 212, 29, 58. Trzeba pamiętać, że polska flaga ma proporcje 5:8, a dwa pasy są jednakowej szerokości. I należy jej się szacunek.
Warto przypomnieć, że Sejm Księstwa Warszawskiego w 1812 r. za barwy narodowe uznał… amarantowy i granatowy. Tymczasem biało-czerwone kolory polskiej flagi mają podłoże heraldyczne. Biały pochodzi od godeł polskiego orła i litewskiej Pogoni, a czerwony to kolor tła na obu godłach. W heraldyce biel oznacza czystość i niepokalanie, a czerwień odwagę i waleczność. Pierwsze ustawowe oznaczenie kolorów pojawiło się dopiero w 1919 roku, po odzyskaniu niepodległości. Polska flaga była wtedy biało-karmazynowa. Kilka lat później karmazyn zamieniono na cynober, gdyż… taniej można go było uzyskać.
Flaga Elbląga jest biało-czerwona z równoramiennymi krzyżami rycerskimi na obu pasach. Na pasie białym umieszczony jest krzyż czerwony, na dole kolorystyka jest odwrócona. W żadnym dokumencie barwy nie są oznaczone cyfrowo. Są to barwy herbowe… Lubeki, miasta hanzeatyckiego. I były dość popularne w czasach średniowiecznych, flagę w biało-czerwone poprzeczne pasy miał w tamtych czasach między innymi Wrocław.
Krzyże rycerskie na fladze pochodzą z herbu naszego miasta i symbolizują… zależność od Zakonu Krzyżackiego. Warto pamiętać, że na fladze Elbląga czerwony pas jest szerszy od białego. Statut miasta nie precyzuje dokładnie o ile szerszy. Nie precyzuje także proporcji ani dokładnej kolorystyki.
Polski Elbląg swoją flagę ustanowił dopiero w 1993r. I od tej pory dumnie łopocze w naszym mieście.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter