Według Kozłowskiego, w tym roku, podobnie jak i w poprzednich, elbląscy związkowcy angażowali się w rozwiązywanie lokalnych problemów społecznych. Tak było w przypadku pracowników spółki odzieżowej Hetman. Proces jej prezesa Jana P. trwa od marca 2004 roku. „Solidarność” monitoruje również sprawy tzw. „wojny mieszkaniowej” ze spółką Elzam-Dom. Jej uczestnikami są lokatorzy zajmujący mieszkania dawnego Zamechu, które utraciły status lokali zakładowych. Na rozstrzygnięcia sądu czekają też zainteresowani losami Zakładów Mięsnych Elmeat.
Mirosław Kozłowski narzekał na opieszałość wymiaru sprawiedliwości. Dlatego związkowcy nawiązali ścisłą współpracę z posłem PiS Leonardem Krasulskim, który w opisywanych sprawach podejmuje interwencje u ministra sprawiedliwości.
W tym roku „Solidarność’ umożliwiła elblążanom korzystanie z porad jej prawnika. Cena porady dla osoby spoza związku wynosi 20 zł. Osobne porozumienie w tej sprawie zawarto w listopadzie z przedstawicielami zawodowego związku policjantów. Elbląscy stróże porządku i ich rodziny mogą liczyć na bezpłatną pomoc „Solidarności”, gdy zechcą dochodzić swych praw.
- Jestem dumny, że w mimo problemów finansowych w pełni udało się zrealizować założenia programowe związane z obchodami 25. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych – oświadczył Mirosław Kozłowski. Zdaniem przewodniczącego na szczególne uznanie w kontekście bieżących wydarzeń politycznych zasługuje fakt, że w kaliningradzkim Konsulacie RP udało się zorganizować wystawę poświeconą „Solidarności”.
Obecnie elbląscy działacze związkowi przygotowują się do wyborów samorządowych. Ich celem jest stworzenie wspólnej dla całej prawicy listy wyborczej. Przewodniczący elbląskiej „Solidarności” zapowiedział, że 20 grudnia zdradzi, kto będzie kandydatem prawicy na prezydenta miasta.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter