Pieszo na Jasną Górę

59
25.07.2021
Pieszo na Jasną Górę
fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl
W środę (28 lipca) wyruszy z naszego miasta grupa pielgrzymów uczestniczących w XXIX Elbląskiej Pielgrzymce Pieszej na Jasną Górę. Uroczyste rozpoczęcie pielgrzymki nastąpi o godz. 7 rano mszą św. w katedrze św. Mikołaja.

Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa: „Królowo Polski, przyrzekamy”. To cytat nawiązujący do Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, które zostały napisane przez prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego, podczas jego internowania w klasztorach w Prudniku i w Komańczy. Śluby zostały uroczyście złożone 26 sierpnia 1956 roku na Jasnej Górze przy udziale około miliona wiernych. Rotę Ślubów odczytał bp Michał Klepacz, pełniący wówczas obowiązki przewodniczącego Episkopatu Polski. W związku z tym, że kardynał Stefan Wyszyński przebywał w odosobnieniu, na fotelu przeznaczonym dla prymasa Polski leżały biało-czerwone kwiaty, zaś sam kardynał złożył śluby w miejscu swojego odosobnienia w Komańczy pozostając w duchowej łączności z Jasną Górą.

O kolejnej pielgrzymce w dobie restrykcji pandemicznych opowiada ks. Marek Sadłocha, dyrektor Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej.

 

- Czy obrane w tym roku hasło bardziej będzie nawiązywało podczas pielgrzymkowych nauk do przesłań kardynała Wyszyńskiego, w związku z jego beatyfikacją, która ma odbyć się we wrześniu, czy też elbląscy pielgrzymi będą składać na Jasnej Górze osobiste śluby?

- Hasło, które zostało wybrane podczas pierwszego spotkania przygotowującego do pielgrzymki, nawiązuje do nauczania kardynała Stefana Wyszyńskiego. W tym roku na szlaku wędrówki „motywem przewodnim” będą dla nas Śluby Jasnogórskie. Zostały one podzielone przez ojca duchownego pielgrzymki na 9 tematów konferencji, które przygotowują przewodnicy grup. Chcemy w ten sposób zobaczyć ile udało się nam, oraz naszym przodkom wypełnić z tej przysięgi, a ile zostało nam jeszcze do zrobienia, i w jaki sposób mamy to robić. Na Jasnej Górze śluby zostaną odczytane przez biskupa Wojciecha Skibickiego na zakończenie Eucharystii jako podsumowanie naszych pielgrzymkowych rozważań i jako rozpoczęcie wprowadzania tych ślubów w życie.

 

- W ubiegłym roku z powodu obostrzeń epidemicznych Elbląska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę musiała być mniej liczna i przebiegała inaczej niż zwykle. W minionych latach udział w niej brało zawsze kilkaset osób, w ubiegłym roku uczestniczyć w niej mogło tylko ok. 170 pielgrzymów. Ilu uczestników weźmie udział w tegorocznej pielgrzymce? Jak liczne będą grupy?

- W tym roku przepisy sanitarne pozwalają nam na 300 osób niezaszczepionych i dowolną liczbę zaszczepionych. Spodziewamy się ok. 350-400 pątników. Grupy będą liczyć ok. 50 osób.

 

- W tym roku po raz pierwszy przewodzi Ksiądz pielgrzymce pełniąc funkcję dyrektora EPP na Jasną Górę. Co sprawia największe trudności podczas przygotowań i przysparza zmartwień?

- Nie ma większych trudności, ale zawsze to, co nowe jest dla mnie ciekawym wyzwaniem. Najbardziej chodzi o to, żeby nie zatracić się w technicznym przygotowaniu i pamiętać o duchowym przeżyciu tego czasu, co jest bardzo trudne przy tylu obowiązkach porządkowych i organizacyjnych.

 

- Wiem, że współpraca w zespole toczy się według założeń, trasa została już sprawdzona przez odpowiednie służby pielgrzymkowe, czy coś budzi Księdza szczególny niepokój?

- Lekkie obawy mam odnośnie tzw. „czwartej fali”, ale ubiegły rok pokazał, że Bóg nam błogosławi.

 

- Wiele osób, które chciałyby pójść na Jasną Górę, nie może z różnych względów tego uczynić. Czy w jakiś sposób będą oni mogli towarzyszyć pielgrzymom, na przykład pielgrzymować z grupą elbląską wirtualnie?

- Oczywiście. Zachęcamy do duchowo pielgrzymowania przez łączenie się z nami za pośrednictwem strony na Facebooku. Wystarczy wpisać Elbląska Piesza Pielgrzymka i tam każdego dnia znajdziemy transmisje konferencji, apelu Jasnogórskiego oraz zdjęcia z trasy.

rozmawiała Marta Kowalczyk

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Wielkie hasła i intencje. Natomiast PRAWDZIWA wiara pochodzi nie od ilości przebytych kilometrów, a z serca i prawdy. Pytanie do Katolików; Dlaczego zmieniliście biblijne 10 przykazań? Dlaczego jedzie pokarmy nieczyste jak np wieprzowina? Już lepiej być złym, niż udawać dobrego.
Kliff (2021.07.25)
Dobrze byłoby gdyby na tą pielgrzymkę zaprosić tego ... z wiszącego całymi dniami nad miastem warczącego gruchota. Może by doświadczył oświecenia i przestał zakłócać ciszę nad miastem. Mieszkańcom należy się godny wypoczynek !.
Zkjot (2021.07.25)
Jeżeli ktoś wierzy, że w ten sposób zbliży się do Boga, uzyska spokój sumienia, duszy, serca i umysłu. .. to warto pielgrzymować.
M. yśl (2021.07.25)
Niedawno swoje święto mieli w Elblągu wyznawcy gwiezdnych wojen. Widać Elbląg lubi SF. O ile sama wiara jest zabawna to krzywdy dzieci już nie
Gienio (2021.07.25)

info

28  
  24
Należy zapytać, czy Głódż na danielu też wyruszy? A może Dziwisz w laczkach dotrze czy dojedzie Audi - wymysłem rozumu, czyli organu danego od STWÓRCY, którego władcy KK w Polsce nie lubią używać.
(2021.07.25)

info

36  
  16
@M. yśl - @M. yśl wiara w pielgrzymki to urojona postać wiary chrześcijańskiej. Można nie wiadomo jak bardzo w to wierzyć to koniec, końców nie ma sensu. Uwspółcześniona Biblia Gdańska to piękne źródło wiary. Czytać, studiować, stosować się do pisma, a nie chodzić z krzyżem maratony.
(2021.07.25)
A Dyrektorem nie jest już ksiądz Waldemar ? Ulubieniec dziewczyn z Mikołajek Pomorskich ?
Mbs (2021.07.25)
A niech idą, byle daleko od tego kraju, zaraza przeklęta, oby jak najdalej
peter12 (2021.07.25)
Pozabijają się bez szmat. Dojdą niedobitki.
hd (2021.07.25)

info

8  
  16
@Kliff - Słuchaj szkoda czasu na nich i tak oni powoli sami się wykańczają. Żaden z nich nie przeczytał biblia starego i nowego Testamentu wiedzą tylko co im klecha powie
(2021.07.25)