- Po rozszerzeniu Unii Europejskiej na wschód obwód kaliningradzki stał się rosyjską enklawą wewnątrz Unii, zagrożoną izolacją i wieloma problemami społecznym, takimi jak: ubóstwo, bezrobocie, narkomania i alkoholizm, itd. - mówi Jakub Boratyński, szef programów międzynarodowych Fundacji Batorego. - Doświadczenia polskich organizacji pozarządowych mogą być bardzo pomocne w przeciwdziałaniu tym negatywnym zjawiskom, a wspólne projekty z partnerami ze Wschodu i Zachodu mogą skutecznie przeciwdziałać izolacji, przyczyniając się do rozwijania trwałej współpracy i wzajemnego uczenia się.
W ramach programu przyznawane będą dotacje na najlepsze projekty partnerskie przygotowywane wspólnie przez organizacje z obwodu kaliningradzkiego, Polski i Niemiec. Program kierowany jest szczególnie do tych organizacji, które posiadają doświadczenie w rozwiązywaniu problemów społecznych na swoim terenie i chcą podzielić się swoją wiedzą oraz osiągnięciami z partnerami ze Wschodu. Projekty dotyczyć mogą różnych dziedzin (od zwalczania bezrobocia, przeciwdziałania uzależnieniom, pomocy grupom najsłabszym, pracy z niepełnosprawnymi, ludźmi starszymi i dziećmi, po działania proekologiczne, obronę praw człowieka, rzecznictwo interesów grup społecznych, czy kontrolę instytucji publicznych).
Wnioski można składać do 31 lipca. Więcej informacji nt. projektu, a także oferty organizacji poszukujących partnerów można znaleźć na stronie internetowej Fundacji im. Stefana Batorego:
www.batory.org.pl. Każda organizacja poszukująca partnerów może umieścić tam swoją ofertę.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter