Program ten od trzech lat organizowany jest przez Instytut Pamięci Narodowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Muzeum Powstania Warszawskiego. Od 2007 r. wzięli w nim udział uczniowie z ok. 1000 szkół (zarówno z Polski jak i spoza niej). Celem projektu jest przybliżenie młodym ludziom wydarzeń związanych z najnowszą historią Polski, a także pokazanie, w jaki sposób na przestrzeni lat 1939–1989 kształtowało się społeczeństwo obywatelskie. Losy świadków historii służą młodzieży do zrekonstruowania przebiegu wydarzeń sprzed lat, ukazują ich kontekst społeczny, pozwalają poczuć swoisty „klimat” przeszłości. Metoda wywiadu ze świadkiem historii jest doskonałym narzędziem edukacji historycznej, patriotycznej i obywatelskiej. Podczas spotkania uczestnicy mieli szansę zaprezentować swoje projekty, a także poznać się nawzajem i porozmawiać z ekspertami. Tegoroczna edycja programu objęła ok. 200 projektów.
Do Warszawy zaproszonych zostało 46 zespołów z Polski i Europy. Z naszego kraju było aż czterdzieści grup z rozmaitymi projektami. Dotyczyły one szerokiego spektrum tematów: „Solidarności”, drugiej wojny światowej, stanu wojennego. Wśród projektów był nasz „Niebieski różaniec”, opowiadający o wojennych losach pani Jadwigii Sprady, byłej więźniarki obozu KL Stutthof , która przeżyła Marsz Śmierci.
Sześć zespołów przyjechało do nas z zagranicy: z Czech, Niemiec, Rosji, Białorusi, Ukrainy i Szwecji. Programy ze szkół polskich zagranicą często łączą historię Polski z historią kraju, w którym mieszkają uczniowie – tak jak szkoła z Brześcia, zajmująca się Związkiem Obrony Wolności, który działał na Polesiu po wojnie. Podobnie polska szkoła z Piatigorska z obwodu Stawropolskiego na północnym Kaukazie zrealizowała projekt przedstawiający historię rodzin polskich na tym obszarze.
W ciągu trzech dni konferencji wydarzyło się bardzo wiele. W niedzielę spotkaliśmy się wszyscy w Centrum Konferencyjnym na ulicy Bobrowieckiej, gdzie oprócz powitania czekał na uczestników prawdziwy labirynt. Na szczęście nikt nie zgubił się w długich i krętych korytarzach i wszyscy wzięli udział w warsztatach integracyjnych.
[fotol] Następnego dnia już od rana czekało na uczestników nowe zadanie, przygotowanie stanowisk z prezentacją projektów w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej. W ciągu godziny zupełnie pusta sala zamieniła się w multimedialną wystawę. Po oficjalnym rozpoczęciu eksperci zaczęli odwiedzać poszczególne stoiska. Małgorzata Żaryn z Muzeum Historii Polski, Andrzej Zawistowski z Instytutu Pamięci Narodowej, Paweł Ukielski z Muzeum Powstania Warszawskiego, Piotr Salak z TVN, Piotr Gursztyn z Rzeczpospolitej oraz Adam Czetwertyński z IV Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie rozmawiali z uczniami realizującym projekty. Po zakończeniu targów eksperci podzielili się ze wszystkimi swoimi odczuciami. Wypowiadali się o pracy uczniów w samych superlatywach, zwracali uwagę na różnorodność tematyki oraz dojrzałość i profesjonalizm autorów.
Wieczorem mieliśmy okazję zwiedzić Warszawę. Przewodnicy oprowadzili nas po najładniejszych zakątkach centrum miasta.
Ostatniego dnia również czekały na nas atrakcje. Wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do Muzeum Powstania Warszawskiego. Najpierw odbył się pokaz 10 najlepszych filmów autorstwa samych uczniów. Był wśród nich elbląski „Niebieski różaniec”. Po zakończeniu godzinnego seansu rozpoczęła się oficjalna część spotkania. Zaproszeni goście: Emilian Kamiński, Michał Bukojemski i Włodzimierz Dusiewicz opowiedzieli o swojej pracy i odnieśli się do prac uczniów. Głos zabrał też wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Paweł Ukielski, oraz dyrektor biura edukacji IPN, Łukasz Kamiński. Rozmowę poprowadził Andrzej Zawistowski. Po zakończeniu dyskusji przyszedł czas na wręczenie dyplomów i nagród oraz pamiątkowe zdjęcia. Uczniowie mogli również zwiedzić z przewodnikiem Muzeum Powstania Warszawskiego.
Uczestnicy projektu pragną szczególnie podziękować „Kawiarni u aktorów” z Elbląga, która była sponsorem wyjazdu na warszawską konferencję. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym również będziemy mogły uczestniczyć w tak interesującym wydarzeniu.
Hanna Wielgolaska, Magdalena Gągol, Anna Nowak, Beata Olszewska, Joanna Szydłowska
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter