Objawienie Pańskie

29
06.01.2011
Objawienie Pańskie
Mozaika bizantyjska: "Trzej Magowie" (fot. www.wikipedia.org)
Dziś (6 stycznia) przypada jedna z najstarszych chrześcijańskich uroczystości liturgicznych związanych z Bożym Narodzeniem. Obchodzona jest na pamiątkę złożenia w Betlejem przez mędrców ze wschodu hołdu Jezusowi Chrystusowi. Objawienie Pańskie nazywane jest w naszym kraju także świętem Trzech Króli, co symbolizować mają wypisywane corocznie poświęconą kredą na drzwiach litery K+M+B.
Opis pokłonu Trzech Magów, określanych w polskich tłumaczeniach mianem mędrców, znajduje się w Ewangelii św. Mateusza (Mt 2, 1-12), przedstawiając w sposób symboliczny pokłon ludzi z wszystkich narodów przed Bogiem Wcielonym, co wyrażać ma uniwersalność zbawienia ponad wszelkimi podziałami. I tak: Melchior symbolizował potomków Jafeta, czyli rasę białą z Europy, Kacper – Sema, czyli ludy semickie z Azji, a Baltazar – Chama, czyli Afrykańczyków. Wszyscy trzej, odnalazłszy stajenkę betlejemską, ofiarowali małemu Jezusowi cenne dary – mirrę, złoto i kadzidło, które miały wyrażać symbolicznie królewską godność i zapowiedź przyszłej śmierci narodzonego dziecięcia. I tak – złoto oznaczało coś, co jest piękne, chwalebne i wartościowe – tak jak godność Jezusa jako króla. Kadzidło używane było w świątyniach podczas składania ofiar jako symbol modlitwy i wyrażało boski majestat dziecięcia. Mirra to balsam, którym namaszczano zmarłych oraz składnik, który dodawano do wina, aby je wzmocnił. Taki też napój podawano skazańcom, co stanowiło zapowiedź męki i pogrzebu Syna Bożego.
   Jezus otrzymał więc złoto jako król, kadzidło jako Bóg i mirrę jako człowiek. Taką wymowę miały dary magów i ich wyprawa do dziecięcia urodzonego w Betlejem – Domu Chleba.
   
   Tradycja napisu na drzwiach
   
Z darami ofiarowanymi przez magów łączy się zwyczaj święcenia tego dnia złota i kadzidła, który wykształcił się na przełomie XV i XVI wieku. Poświęcanym kadzidłem, którym była żywica z jałowca, okadzano domy i obejście, co miało zabezpieczyć ludność przed nieszczęściami.
   Zwyczaj święcenia kredy rozpowszechnił się dopiero w XVIII wieku. Zwyczajowo w święto Trzech Króli na drzwiach wejściowych w wielu domach pisano nią litery: K+M+B oraz datę bieżącego roku.
   Zwyczaj ten, znany również w czasach obecnych, jest błędną interpretacją łacińskiej inskrypcji CMB Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi), gdyż św. Augustyn tłumaczył ten skrót jako Christus Multorum Benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu) i tak powinno się go rozumieć w istocie. Chodzi wszakże o błogosławieństwo boże dla konkretnego naszego domostwa, a nie dla imion mędrców uwiecznionych w późniejszym czasie przez teologa średniowiecznego – Bedę Czcigodnego (675-735).
   Sama legenda o „trzech królach” pojawiła się w średniowieczu, stąd dzisiejsze błędne odczytywanie tych liter jako imion Mędrców i coraz częstsze używanie innego napisu – J+M+J, oznaczającego Jezusa+Maryję+Józefa i naszą przynależność do rodziny chrześcijan.
   
   
mk

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Pewnie, niech Polaczki świetuja i pół roku !A robic nie ma komu.
Ferdek Kiepski (2011.01.06)

info

0  
  0
Piękny artykół. Dziękuję. Ferdek pomyśl o sobie. Nie odpowiada Ci kościół, to moze wizyta u lekarza pomorze. Ludzie nie dziwcie się młodziezy i dzieciom Jak maja takie przykłady to jacy maja byc? Kościół w obecnych czasach w wielu srodowiskach to jedyna "instytucja", która przekazuje nam prawa moralne i uczy człowieczeństwa. Bądźmy ludźmi!!! Dzień wolny dostaliśmy po to, aby go w spokoju przezyć. Aby mieć czas dla rodziny, a przede wszystkim dzieci i uchronic je przed czytaniem takich wypocin jak np: Ferdka
holka (2011.01.06)

info

0  
  0
uczy. .. jak się lansować i molestować chłopców. .. !!!
zxcccz (2011.01.06)

info

0  
  0
zxcccz-zal mi Ciebie-byłeś u terapeuty?
holka (2011.01.06)

info

0  
  0
Ja tam nie chodzę do kościoła bo po co, ale mi nie przeszkadzają kościoły i ci co tam przebywają.
iolp (2011.01.06)

info

0  
  0
wiara w przybycie trzech króli do betlejem jest tym samym czym wiara w istnienie ufo.
Kosmita (2011.01.06)

info

0  
  0
W sumie nie wiadomo jak nazywali się 3 mędrcy, a polskie KMB wzięło się od łacińskiego CMB, oznaczającego: Christus mansionem benedicat (takie małe sprostowanie).
Azael (2011.01.06)

info

0  
  0
Nie znano imion, bo niby jak. .. swoją drogą, KK tak przeciwny magii i astrologii swietuje wizyte trzech panow magow i astrologow :)
Azael (2011.01.06)

info

0  
  0
Widać Azael, że nie doczytałeś do końca artykułu. .. Etymologia skrótu polskiego z łaciny została wyjaśniona :-)
(2011.01.06)

info

0  
  0
Prawosławni maja dzisiaj wigilię. Jeżeli wszyscy mają być równo traktowani to dlaczego nie ma być dzisiaj dzień wolny. Niech sobie ludzie świętują.
STARYDINO (2011.01.06)

info

0  
  0