Od miesięcy między prezydentem Elbląga Witoldem Wróblewskim a władzami elbląskiej Solidarności nie ma, delikatnie rzecz ujmując, nici porozumienia. Pierwszym dowodem konfliktu były obchody Sierpnia 80. Od lat odbywały się wspólnie, w tym roku oddzielnie w różnych dniach, o czym pisaliśmy tutaj.
Podobnie będzie przy okazji obchodów tragicznych wydarzeń Grudnia 1970, w których zginęło m.in. trzech elblążan. - Nie wolno nam zapomnieć o tej rocznicy. Bez Grudnia 1970 r nie byłoby „Solidarności”. Pamięć o pomordowanych w tamtym czasie to nasz obowiązek. Dlatego serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w obchodach – napisał w zaproszeniu na uroczystości Zarząd Regionu NSZZ Solidarność w Elblągu.
Związkowcy zapraszają w poniedziałek, 18 grudnia, na godz. 18 na mszę do Katedry św. Mikołaja, po której nastąpi przemarsz pod pomnik Ofiar Grudnia 70. Na miejscy odbędą się przemówienia, zostaną złożone wieńce i kwiaty.
Urząd Miejski poinformował nas dzisiaj, że organizuje swoje uroczystości również 18 grudnia, ale rano i po południu. O godz. 8.30 odbędzie się msza święta, po której przedstawiciele władz miasta i zaproszeni goście przejdą pod pomnik Ofiar Grudnia. - W programie odśpiewanie hymnu państwowego Rzeczpospolitej Polskiej, mowy okolicznościowe, Apel Pamięci i salwa honorowa oraz składanie kwiatów – informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.
O godz. 15 w Bibliotece Elbląskiej zaplanowano spotkanie m.in. z członkami Stowarzyszenia Osób Represjonowanych i Poszkodowanych w latach 1980-1990 Regionu Elbląskiego, które jest współorganizatorem miejskich obchodów.
- Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni naoczni świadkowie tamtych wydarzeń, którzy podzielą się swoimi wspomnieniami, historycy oraz elbląska młodzież. Zaplanowana jest również projekcja filmu o Elblągu z tamtych lat. Spotkanie będzie transmitowane on-line na profilu Biblioteki Elbląskiej na portalu społecznościowym Facebook – dodaje miejski urzędnik. – Solidarność otrzymała zaproszenie na obchody.
- Trudno mi powiedzieć, dlaczego uroczystości Grudnia 1970 są oddzielnie. To pierwsza taka sytuacja w historii. My zawsze organizowaliśmy obchody w tej samej formule i zapraszamy na nie wszystkich chętnych – komentuje Zbigniew Koban, wiceprzewodniczący elbląskiej Solidarności, który kieruje zarządem regionu po rezygnacji z funkcji przewodniczącego Grzegorza Adamowicza (został wiceprzewodniczącym struktur krajowych „S”).
Jak informują władze miasta, w czwartek (14 grudnia) sekretarz miasta Artur Zieliński w imieniu władz lokalnych zapalił znicze na grobach elblążan, którzy polegli w grudniu 1970 roku. W jednej alejce znajdują się groby Waldemara Rebinina oraz Zbyszka Godlewskiego, na którego temat powstała słynna "Ballada o Janku Wiśniewskim". W innej części cmentarza leży poległy w Elblągu Marian Sawicz. Wszystkie groby oznaczone są symbolem "1970 Grudzień". Artur Zieliński zapalił również znicz przy tablicy zlokalizowanej na budynku przy ulicy 1 Maja, przed którym Marian Sawicz został postrzelony przez funkcjonariusza MO.