Zaproszeni goście dyskutowali o tym, jak w krajach Unii rozwiązywane są problemy osób niepełnosprawnych i jak można te rozwiązania przenieść na polski i lokalny grunt.
- W krajach Unii jasno określone są priorytety dotyczące np. prawa do pracy czy dostępności do edukacji. Wspólnota Europejska będzie tego wymagać od polskiego rządu i parlamentu - powiedziała Krystyna Mrugalska, prezes Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. - Ale nic nie będzie nam dane, Unia nie daje na to ani pieniędzy, ani gotowych form i mówi "musicie to zrealizować". Jak szybko będzie się to odbywało i w jakim zakresie to jest rzecz polskiego rządu i parlamentu, ale również społeczeństwa i organizacji pozarządowych.
Krystyna Mrugalska twierdzi, że niepełnosprawni to "problem moralny rządu".
- Czy państwo przypadkiem nie jest odpowiedzialne za dramat szczeciński, kiedy matka próbowała popełnić samobójstwo i uśmierciła dwoje swoich niepełnosprawnych dzieci? W tych kategoriach sądzę, że jest to problem moralny. Żaden rząd, któremu zależy na zachowaniu twarzy wobec społeczeństwa, nie może przejść do porządku dziennego nad takim problemem.
Krystyna Mrugalska dodała, że w Polsce powinien być opracowany konkretny plan, według którego rozwiązania na rzecz niepełnosprawnych będzie można sukcesywnie realizować.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter