W Krajowym Rejestrze Sądowym jest już wpisanych 41 organizacji pożytku publicznego z całej Polski. W spisie widnieją na razie cztery stowarzyszenia z województwa warmińsko-mazurskiego. Wkrótce znajdzie się tam piąte - Towarzystwo Pomocy "Dajmy Szansę" z Elbląga, zajmujące się pomocą kobietom i dzieciom.
- To jest swego rodzaju weryfikacja, bo takich organizacji i stowarzyszeń jest dużo. Dla takich organizacji jak nasza uzyskanie statusu organizacji pożytku społecznego to poświadczenie naszej wiarygodności - powiedziała Maria Kasprzycka.
Na wybraną przez siebie organizację można przekazać jeden procent ze swojego podatku.
- Jeden procent, ale to dobry początek, bo przecież po raz pierwszy ustawodawca daje nam możliwość samodzielnego zadysponowania naszymi pieniędzmi. Możemy je przekazać na organizację, która nam się podoba i uważamy, że ona czyni wiele dobrego - dodała Kasprzycka. - I powinniśmy to zrobić, bo wreszcie możemy mieć wpływ na to, co dzieje się z naszymi pieniędzmi.
Uzyskanie statusu organizacji pożytku publicznego dotyczy głównie stowarzyszeń pozarządowych i samopomocowych, działających na rzecz społeczności lokalnej. W Krajowym Rejestrze Sądowym z Warmii i Mazur są już: Mikołajskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych, Stowarzyszenie na Rzecz Chorych Długotrwale Unieruchomionych „Niebieski Parasol" z Olsztyna, Stowarzyszenie Wspomagania Rozwoju Dzieci z Olsztyna oraz Miejsko-Gminny Klub Sportowy Tolkmicko.
Aby zapłacić mniejszy podatek lub otrzymać zwrot, należy wpłacić kwotę na konto bankowe organizacji po pierwszym stycznia 2004 r., ale przed oddaniem zeznania za 2003 r. do urzędu, nie później niż do 30 kwietnia 2004 r.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter